MÜLAKATLAR BAŞLAMADAN, AHLAKSIZLIKLARI BAŞLADI BİLE! MÜLAKATLAR BAŞLAMADAN, AHLAKSIZLIKLARI BAŞLADI BİLE!

Uzman öğretmenlik ve başöğretmenlik süresi ile ilgili yeni iddia ortaya atıldı. İddiaya göre süre beklenenin altına düşecek.

Milli eğitim bakanlığı tarafından uygulamaya konulan ve halen yürürlükte olan öğretmenlik kariyer basamaklara Yönetmeliğine göre uzman Öğretmen olabilmek için on yıl öğretmenlik yapma şartı, başöğretmen olabilmek için de on yıl uzman öğretmen olarak görev yapmış olma şartı aranıyor. Yani bir öğretmenin başöğretmen olabilmesi için en az 20 yıl görev yapmış olması gerekiyor. Ancak uzun yıllardır sınav yapılmaması nedeniyle öğretmenlerin önemli bir kısmı 2022 yılında sınava girebildi. Bir kısmı da yüksek lisans şartına dayalı olarak uzman öğretmen olabildi. Bu öğretmenlerin önemli bir kısmı ise en az 25 yıl görev yapmış olduklarından dolayı başöğretmen olabilmek için on yıl daha beklemek durumunda.

Anayasa Mahkemesinin Öğretmenlik meslek kanununun bazı maddelerini iptal etmesinin ardından, Milli Eğitim Bakanlığı harekete geçti ve yeni kanun için çalışmalar başlattı. Bu kapsamda bakanlık sendikalara resmi yazı gönder meslek kanunu ile ilgili görüş ve önerilerini talep etti. Önümüzdeki günlerde sendikaların görüşlerini bu bakan iletmesi bekleniyor. Sendikaların farklı farklı talepleri var ve bu talepler önümüzdeki günlerde netlik kazanacak. Ancak bugüne kadar öğretmenlik kariyerlerinden uzman öğretmenlik için gündeme gelen süre altı-yedi yıl başöğretmenlik için ise 12-14 yıl idi. Ortaya atılan bir iddiaya göre uzman öğretmenlik için süre şartı kısalacak ve beş yıl öğretmen olarak görev yapmış olan kişiler uzman öğretmenlik başvurusunda bulunabilecek. Başöğretmenlik süresi ile ilgili ise Net bir bilgi bulunmuyor. 
Uzman öğretmenlik ve başöğretmenlikle ilgili değişiklikler konusunda öğretmenlerin farklı farklı talepleri bulunuyor. Sürenin kısaltılması, tazminatın emekliliğe yansıması, idari ceza şartının kaldırılması gibi maddeler ön plana çıkıyor.

Sizler de görüş ve önerilerinizi haberin kısmına yazarak yetkililere sesinizi duyurabilirsiniz