Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, ücretli öğretmenlere kadro verilip verilmeyeceğine yönelik sorulara yanıt verdi. Öğretmen atamalarının ne şekilde yapılacağına vurgu yapan bakan Özer, MEB'in ücretli öğretmenlere kadro konusundaki tavrını da net bir şekilde ortaya koydu.

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, NTV televizyonu canlı yayınında ek öğretmen ataması ve ücretli öğretmenlere kadro sorularını cevapladı.

Eğitim Bir Sen EBS’den yeni müfredata besmele Allah fetva itirazı Eğitim Bir Sen EBS’den yeni müfredata besmele Allah fetva itirazı

Bakan Özer, Ücretli öğretmenlerle alakalı bir çalışma yok. Öğretmen alımlarında kullanılan tek yöntem Kpss ile alım.Ücretli öğretmenlerin atanmasıyla ilgili hiçbir çalışmamız yok.Tek bir kanal var. Herkes Kpss'ye girecek ve puan sıralamasına göre yerleşecekler ifadelerini kullandı.

Özer, Öğretmenlerin ek atama talebinin bulunduğu sorusuna ise şu şekilde ifade etti;

''Önce şu atamayı yapalım daha sonra bakarız inşallah''

45 bin öğretmen atamasına çıktık. Son 20 yılın tek seferdeki en yüksek ataması. Yüzde 50'sinin üzerinde öğretmeni 11 ildeki restorasyonu yapmak için atayacağız. Sözleşmeli öğretmen olarak başlıyorlar, 3 yıl boyunca orada görev yapacaklar. Kaynaklarımızın tamamı Eğitim kurumların normalleşmesi için kullanıyoruz.

Öğretmen alımında kullanılan tek yöntem KPSS ile öğretmen alımı. Herkes KPSS'ye girecek ve atamaya başvuracaklar.