Mehmet Akif Ersoy Çanakkale Şiiri: Şu Boğaz Harbi Nedir Mehmet Akif Ersoy Çanakkale Şiiri: Şu Boğaz Harbi Nedir
Daha önce İzmir'de faaliyet gösteren ve çıkartılan KHK ile hapatma kararı alınan İzmir Yenikapı Tiyatrosu oyuncusu oynadığı oyundaki rolü nedeni ile yargılandı ve hapis cezasına çarptırıldı. Masatçı, verilen cezanın infazı için 30 Ocak’ta tutuklanarak İzmir Kadın Kapalı Hapishanesi’ne gönderildi.
'Palto'dan da ceza çıkabilir
Cumhuriyet’te yayınlanan habere göre, Yenikapı Tiyatrosu’nun beş oyuncusuna, 2010 yılında Edebiyatçı Nikolay Gogol’un “Palto” adlı tiyatro oyununu oynadıkları için, 2012 yılında İzmir 20. Sulh Ceza Mahkemesi tarafından “Halkı askerlikten soğutmak” suçlamasıyla, hükmün açıklanması geri bırakılarak beşer ay hapis cezası verilmişti.
Nazlı Masatçı’nın ağabeyi Orçun Masatçı, verilen 1 yıl 6 aylık cezadan sonra, ‘Palto’ oyunu için verilen bu cezanın üzerinden 5 yıl geçmediği için hükmünün bozulduğu ve davanın yeniden görüleceğini söyledi.
Meslektaşlarından mektup çağrısı
Masatçı’nın tutuklanmasına ilişkin ailesi ve tiyatrocu arkadaşları konuyla ilgili olarak ilerleyen günlerde bir açıklama yapacaklarını belirtti. Yenikapı Tiyatrosu oyuncularından Medine Çam ise, “Nazlı’yı orada yalnız bırakmamak için herkesi mektup yazmaya çağırıyorum” dedi.