Milli Eğitim Bakanlığı MEB, aldığı son dakika kararı ile okullarda 2023 - 2024 eğitim öğretim yılının 1. döneminin son haftasında ders yapılmayacağını duyurdu. Okullara gönderilen resmi yazı ile, okullarda son hafta öğrencilere ders yaptırılmaması ve çeşitli faaliyetlerin uygulanması yönünde talimat verildi. Bakanlık tarafından gönderilen yazıda, son hafta ders yerine yapılacak etkinliklerin planı ve yapılacak etkinliklerin içeriği de yer aldı.

Milli Eğitim Bakanlığının etkinlikleri arasındaki 2 etkinlik dikkatleri çekti ve okullarda okul aile birlikleri ve öğretmenler tarafından, uygulanması için velilere mesaj gönderildi. İşte o etkinlikler ve Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin'in son hafta derslerin iptal edilmesinin nedenine yönelik açıklaması ve etkinliklere yönelik sözleri:

1. etkinlik: "En Sevdiğini Paylaş" etkinliği.  Bu etkinlik kapsamında öğrenciler sevdiği bir eşyayı okula getirerek arkadaşı ile paylaşacak. Böylece öğrenciler-çocuklar paylaşmanın mutluluğunu yaşayacak. 

2. Etkiblik: Kermes etkinliği. Bu etkinlikte öğrenciler evden getirdikleri çeşitli malzemeleri okul aile birliğine teslim edecek ve okul aile birliklleri bu malzemeleri okul yararına öğrencilere satarak gelir elde edecek. Gelirler okul için kullanılacak.

Bakan Tekin’in öğretmenlere yönelik açıklamasına Özat’tan sert tepki Bakan Tekin’in öğretmenlere yönelik açıklamasına Özat’tan sert tepki

Milli Eğitim Bakanı yusuf Tekin'in Tokat'ta, son hafta derslerinin neden iptal edildiğini ve okullarda ders yerine hangi faaliyetlerin yapılacağını şu cümlelerle anlattı:

"15 günlük tatil süreci öncesinde okullarımızda bugün itibarıyla genel anlamda öğretmenlerimiz ölçme, değerlendirme süreçlerini tamamlamış durumda. Önümüzdeki hafta itibarıyla da okullarımızda öğretmenlerimizin yürüttüğü diğer idari işlemler sebebiyle çocuklarımız, öğrencilerimiz biraz o haftayı boş geçiriyorlardı. Aynı şekilde bahar yarıyılının sonunda, yani haziran ayında da benzeri bir tabloyla karşı karşıya kalıyorduk. O son bir hafta, genellikle çocuklarımızın çok dolu dolu geçiremedikleri bir dönemdi. Bu yıl itibarıyla o konuyla ilgili bir adım attık, yeni bir başlangıç yapıyoruz ve o bir haftayı çocuklarımızın yarıyıl boyunca devam ettikleri, yarıyıl boyunca edindikleri kazanımları gündelik hayatında kullanabilecekleri bir şenlik havasına büründürmek istiyoruz. Önümüzdeki hafta bütün okullarımızda bilgi yarışmalarından münazaralara kadar, halk oyunları etkinliklerinden şiir, hikâye, roman ve benzeri okuma ve bunları yorumlama etkinliklerine kadar şenlik havasında geçmesini istiyoruz. Bununla ilgili okullarımıza nasıl davranacakları veya ne tür etkinlikler yapacaklarına dair paylaşımda bulunduk. Önümüzdeki hafta mümkünse bütün velilerimizi çocuklarımızın bu etkinliklerine destek olmaya, çocuklarımızı bu anlamda yönlendirmeye davet ediyoruz. Bu kapsamda yaptığımız şeylerin içinde hep konuştuğumuz, Türkiye'deki toplumu, milleti bir arada tutan temel referans değerlerimizin çocuklarımıza kazandırılması, gelecek kuşaklara aynı şekilde miras bırakılabilmesi ve bir arada yaşama azminin, kararlılığının ve iradesinin gelecek kuşaklara yansıtılması için vermek istediğimiz değerler...  Vatanseverlik, merhamet, paylaşım ve benzeri değerleri de bu etkinlik haftasında çocuklarımızla bir kez daha değerlendirmiş olacağız. Bunlardan biri bilgi yarışması, kelime oyunları, yetenek paylaşımı, hitabet oyunları, münazara yarışmaları..."
 
"En Sevdiğini Paylaş" adıyla etkinlik de yapacaklarını, bu kapsamda öğrencilerin sevdiği bir eşyasını arkadaşıyla paylaşacağını dile getiren Tekin, bu kapsamda kendi kalemini AK Parti Tokat Milletvekili Yusuf Beyazıt'a hediye etti.