Eğitimle ilgili gerek Türkiye’de gerek dünyada önemli kararlar alınmaya devam ediyor. Yaz aylarının yaklaştığı şu dönemde öğrencilerin en çok merak ettiği konulardan biri ise yaz tatilinin ne zaman başlayacağı meselesi. Yaz tatili ile ilgili de Türkiye’de ve dünyada önemli gelişmeler yaşanıyor. Tatillerin planlanmasında ve uygulanmasında ülkeden ülkeye değişiklik gösterilirken yıldan yıla da farklılıklar yaşanıyor.

Yaz tatili ile ilgili olarak alınan karar öğrenciler de büyük heyecan yarattı. Yaz tatilinin üç hafta yani 21 gün öne çekilmesi öğrencilerin dikkatini bir anda yaz tatili ne zaman başlıyor sorusuna yöneltti.

Dünyada ve Türkiye’de gençler arasında yaygınlaşan uyuşturucu kullanımı ülkelerin ciddi tedbirler almasına neden oluyor. 

Her geçen yıl uyuşturucu kullanım yaşının düşmesi ise ülkelerin vatandaşlarını tedirgin ediyor. Hükümetlerde bu bağlamda önemli tedbirleri uygulamaya sokuyor. Okullarda yasaklı maddelerin kullanımının yaygınlaşmasını engellemek amacıyla alınan tedbirlere her geçen yıl bir yenisi ekleniyor. 

Öğrencilerin bu kötü ve zararlı alışkanlıklardan korunması ve daha sağlıklı bir yaşam sürdürebilmeleri için örnek çalışmalardan biri de yurtdışında gerçekleşti.

OKULLARDA SEMİNERLER BAŞLIYOR

Son günlerde kullanım yaşı oldukça düşen ve özellikle hedef haline getirilen öğrenciler arasında yasaklı madde kullanımının rekor seviyelere ulaşması üzerine Avrupa ülkeleri adeta alarm seviyesine geçmişti. Uyuşturucu ile mücadele kapsamında çok sayıda önemli düzenleme ve karara imza atılırken özellikle de lise öğrencilerindeki oranın artması üzerine alarm seviyesi en üst düzeye çekilmişti.

YAZ TATİLİ ERKENE ÇEKİLDİ OKULLAR 20 GÜN ERKEN KAPANACAK

Avrupa’da öğrencilerin bu kötü alışkanlıklardan korunması ve çeşitli mücadele olanaklarının sağlanması için okulların 14-21 gün erken kapanması yönünde kararlar alındı. Bu kararla birlikte öğrencilere okulda ders yapılmayacak ve öğrenciler zararlı maddelerinden uzak durulması konusunda seminerlere tabi tutulacaklar. Böylece uyuşturucuyla mücadelede milli eğitim bakanlıkları ve okullar daha etkin rol oynayacak.

Avrupa ülkelerinde gerçekleştirilen bu önemli düzenlemelerin ardından Türkiye’de de benzer sorunların yaşanması nedeniyle gözler Milli Eğitim Bakanlığına çevrildi. Son yıllarda Türkiye’nin de uyuşturucu madde kullanımının artması ve kullanım yaşının düşmesi gibi sorunlarla mücadele için ciddi adımlar attığı biliniyor. Bu kapsamda milli eğitim Bakanlığının da benzer tedbirler alması gündeme geldi. MEB’in de Öğrencilerin bilinçlendirilmesi ve zararlı madde kullanımının erken yaşlarda engellenmesi maksadıyla zorunlu seminer çalışmalarını başlatması durumunda okullar Avrupa’da olduğu gibi Türkiye’de de erken kapancak. 2023-2024 eğitim öğretim yılının birinci döneminin son haftasında MEB tarafından alınan karar ile okullarda son 1 hafta ders işlenmiyor. Son hafta ders yapılmıyor ve bu derslerin yerine sosyal etkinlikler, sanatsal etkinlikler ve spor etkinlikleri ile öğrencilerin sosyal yaşantısı destekleniyor.

Türkiye’de de Avrupa ülkelerinde olduğu gibi 2 haftalık seminer kararı alınması durumunda okullar 3 hafta yani 21 gün önce kapanmış olacak ve yaz tatili öğrenciler için erken başlayacak.

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından bu yönde alınmış bir karar bulunmuyor. Ancak konuyla ilgili ilgili gelişmeler dikkatle takip ediliyor.

ÖĞRETMENLİK MESLEK KANUNU TALEPLERİMİZİ CİMER’E YAZALIM ÖĞRETMENLİK MESLEK KANUNU TALEPLERİMİZİ CİMER’E YAZALIM

Sizler de konuyla ilgili görüşlerinizi haber yorum kısmına yazarak sesinizi yetkililere duyurabilirsiniz.