Milli Eğitim Bakanlığı MEB personeli olarak görev yapan öğretmenlere, maaş karşılığı girdikleri derslerden fazla yaptıkları her ders için ek ders ücreti ödeniyor. Bu ek ders ücretlerine ek olarak ders yerine geçen hizmetler karşılığında da ek ders ücreti ödemesi yapılıyor. 
2023 yılı temmuz ayında yapılan %17,5 zamla birlikte öğretmenlere ödenen ek ders ücreti 60 TL seviyesine ulaşmıştı. Maaşlara yapılan seyyanen zam nedeni ile ek ders ücretleri maaş da oluşan artış kadar bir yükselme göstermedi.

Öğretmenler ise ek ders ücret ücretlerinin maaş karşısında düşük düşük bir artış göstermesi nedeniyle cazibesini yitirmesinden şikayetçi. Peki 2024 yılında ek ders ücreti saati kaç TL olacak?

Öğretmenlerin ek ders ücreti 90 TL'yi aşacak

Temmuz-aralık sürecinde öğretmenlere 60 TL olarak ödenen ek ders ücreti, 2024 Ocak ayında memur maaşlarına yapılacak olan zamla birlikte artış gösterecek. Şimdiye kadar gerçekleşen enflasyon rakamları ve çalışma bakanının yaptığı açıklamalar doğrultusunda memur maaşlarına %50'nin üzerinde zam yapılması bekleniyor. Bu zam %15 toplu sözleşme zammı ve enflasyon farkından oluşacak.

2024 Öğretmenevinde 1 gecelik konaklama ücreti ne kadar 2024 Öğretmenevinde 1 gecelik konaklama ücreti ne kadar

Yapılacak olan bu zamla birlikte öğretmenlerin alacağı ek ders ücretinin 90 TL'nin üzerine çıkması bekleniyor.

Sizler de ek ders ücretlerine zam konusunda düşüncelerinizi yorum kısmına yazarak sesinizi bakanlığa duyurabilirsiniz