Eğitim - Öğretimin devam ettiği Şanlıurfa'da okulların açılması ile birlikte okula gelen öğrenci sayısında ciddi düşüşlerin olduğu görüldü. Aynı zamanda çoğu öğretmenin de rapor almak suretiyle okullara gelmediği tespit edildi.

Şanlıurfa’da okula gelen öğrencilerin sayısının az olduğu görülürken birçok öğretmenin de rapor aldığı için okulda olmadığı öğrenildi.

ŞÜBE MÜDÜRLERİ OKULA GELMEYEN ÖĞRETMENLERİ BELİRLİYOR

Urfadasın haber sitesinin konuyla ilgili olarak edindiği bilgiye göre rapor alıp okula gitmeyen öğretmenler hakkında soruşma açılacağı öğrenilirken bazı okullarda 10’dan fazla öğretmenin raporlu olduğu öğrenildi. Okullardaki bazı sınıflarda ise sadece 5 öğrencinin olması dikkat çekti. Milli Eğitim Şube Müdürlerinin de bugün Yunus Emre İMKB ilkokulunda düzenlenen törenden sonra okulları bir bir gezerek okulda olmayan öğretmenleri belirlemeye çalıştı.

"ÇOCUKLAR DEPREMDE ÇOK ETKİLENDİ ÇEŞİTLİ TRAVMALAR YAŞADI"

Kar yağışı ve ardından yaşanan depremden sonra gecikmeli başlayan okulların ikinci dönem açılış programında konuşan Şanlıurfa Valisi Salih Ayhan, çocukların deprem sürecinde çok zorlandığını ve çeşitli travmalar yaşadığının belirterek

“Evlatlarımızın bu süreci tek başına atlatmaları elbette kolay değil. Evlatlarımızın okula ihtiyacı var. Evlatlarımızın öğretmenlerine ihtiyacı var. Okullar sadece eğitim öğretim yeri değil. Okul sosyalleşmenin olduğu millet olmanın bir yerdir. Bu sebeple şimdi kahramanlık sırası değerli öğretmenlerimizde.

"OKULLARI AÇIK OLAN ŞEHİRLERİN NEŞESİ EN ÜST SEVİYEDEDİR"

Öğretmenlerimiz bundan sonra sanatını konuşturması gerekiyor. Benim felsefem şudur. Bir şehirde okullar açılmışsa çocuklar okullarla buluşmuşsa o şehrin neşesi ve sevinci üst seviyede demektir” ifadelerini kullandı.

Depremde etkilenen diğer şehirlere Urfa’da okulları açarak umut olduklarını söyleyen Vali Salih Ayhan Şanlıurfa’da 2058 okuldan depremden etkilenmeyen 1965 okulun bugün kapılarını eğitim öğretime açtıklarını dile getirdi.

"YARINLARIMIZI KURTARACAK TEK ŞEY EĞİTİMDİR"

Şanlıurfa’da 700 binin üzerinde öğrenci, 30 binin üzerinde öğretmen ve 2 bine yakın okulun bulunduğunu vurgulayan Vali Salih Ayhan, 

“Böyle zor zamanlarda, Millet olarak eğitime daha da sahip çıkmalıyız. Çünkü biliyoruz ki bugünümüzü de yarınlarımızı da kurtaracak olan tek şey eğitimdir.”dedi.

Müfettişlerden Okullara ve Öğretmenlere Yaz Tatili Denetimi Müfettişlerden Okullara ve Öğretmenlere Yaz Tatili Denetimi