Milli Eğitim Bakanlığı MEB, Öğretmenlik Meslek Kanunu ÖMK ile ilgili önemli değişiklikler yapmaya hazırlanıyor. Bakanlık tarafından kanunda yapılacak olan değişikliklerle birlikte öğretmenlere genç yaşta başöğretmen olma şansı gelecek. Üniversiteden mezun olduğu yıl atanan bir öğretmen genç yaşta başöğretmen unvanına kavuşabilecek.
Milli Eğitim Bakanlığının uzman öğretmenlik ve başöğretmenlik kariyerlerini içeren Öğretmenlik Meslek Kanunu ile ilgili sendikaların görüşlerini aldı. Bakanlık kanunun yeniden hazırlanarak meclise sunulması için çalışmalarını sürdürüyor. Kanunda yapılacak yeni değişikliklerle birlikte uzman öğretmen ve başöğretmen olmak kolaylaşacak.

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, daha önce yaptığı açıklamada belli bir tecrübeye sahip öğretmenlerin sınava tabi tutulmasına doğru bulmadığını söylemişti. Bu açıklamanın ardından bakan Tekin, uzman öğretmenlik ve başöğretmenlik sınavlarını uzaktan, online sınav şeklinde yaparak sınava yeni bir boyut getirdi. Kanunda yapılacak olan değişiklikler ile birlikte sınav şartının kaldırılması bekleniyor.

Sınav şartının kaldırılması ile birlikte uzman öğretmenlik ve başöğretmenlik için var olan on yıl hizmet etme şartı ile ilgili süre düşürülecek. Başöğretmen olabilmek için yaklaşık 15 yıllık bir süre yeterli olacak.

Durum böyle olunca 23 yaşında mezun olan bir öğretmen aynı yıl atandığında 38 yaşında başöğretmen olabilecek.

2024-2025 Eğitim Öğretim Yılı İçin İlkokul Kayıtlarında Değişiklik! 2024-2025 Eğitim Öğretim Yılı İçin İlkokul Kayıtlarında Değişiklik!

Bakanlığın uzman öğretmenlik ve başöğretmenlikle ilgili olarak yapacağı kanun değişikliğinde, süreleri kısaltılması, sınavın kaldırılması, ücretli öğretmenlik ve usta öğreticilikte geçirilen sürelerin uzman öğretmenlik ve başöğretmenlikte geçerli olması gibi yenilikler yer alacak.
Sizler de bakanlığın çıkaracağı yeni kanunda yapılması gerektiğini düşündüğünüz düzenlemeleri yorum kısmına yazarak sesinizi yetkililere duyurabilirsiniz.