Yeni ÖMK iptal mi olacak, kritik gelişme şüphe uyandırdı Yeni ÖMK iptal mi olacak, kritik gelişme şüphe uyandırdı

Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde görev yapan öğretmenlerin maaşına yüzde 5 oranında artış sağlayacak düzenleme geliyor. MEB tarafından yapılacak olan düzenleme ile öğretmen maaşlarında kat sayı artışı sağlanacak. Öğretmenlere özel olarak çıkarılacak olan kanunla birlikte bu katsayının uygulanması yasallaşmış olacak, Böylece öğretmen maaşları yüzde 5 oranında artacak.

Öğretmen maaşları diğer meslek gruplarına göre oldukça düşük düzeyde seyrediyor. Hakimler, savcılar, doktorlar gibi mesleklerle kıyaslanamayacak derecede düşük olan maaşlar diğer meslek grubu olan mühendisler, mimarlar gibi kamu çalışanlarına göre de oldukça düşük oranda. Öğretmenlerin maaşlarındaki bu düşüklük ek ders ücretleri ile bir nebze olsun gideriliyor ancak tüm öğretmenler ders ücretinden yararlanamıyor. Öğretmenler maaşlarını artırabilmek için daha fazla ek ders görevi alıyor, sınav görevlerini katılıyor, kurs açmak durumunda kalıyor. Bu nedenle öğretmenlerin maaşlarının artırılması için gerek öğretmenlerden gerekse sendikalardan önemli talepler geliyor.

Öğretmenlerin diğer meslek gruplarına göre düşük olan maaşlarının artırılması için bakanlık tarafından önemli bir çalışma yapılıyor. Buna göre Öğretmenlik Meslek Kanunu kapsamında öğretmenlere yeni düzenlemeler yapılacak. Bu düzenlemeler içerisinde öğretmen maaşlarına %5 artış sağlayacak kat sayı düzenlemesini yapılması bekleniyor. Bu düzenlemenin ardından öğretmenlerin maaşlarını direkt olarak zam yapmış olunacak.

Öğretmen maaşlarını direkt olarak etkileyecek olan ÖMK'nın seçimlerden sonra Türkiye Büyük Millet Meclisine gelmesi ve yasalaşması bekleniyor. Kanunda uzman öğretmenlik ve başöğretmenlikle ilgili yeni şartlarda yer alacak.

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin yapmış olduğu son açıklamada öğretmen maaşlarına yönelik düzenleme olacağı yönündeki sözleri, bu düzenlemenin meslek kanununda yer alacağı şeklinde algılandı.