Öğretmen maaşlarının diğer kamu personeli ve asgari ücret karşısında erimesi, seçimde öğremten maaşlarını önemli bir gündem haline getirdi. Yoksulluk sınırının altında hatta yarısından bile az maaş alan öğretmenler için yapılan açıklamada öğretmen maaşlarının yoksulluk sınırının üzerine çıkartılacağına vurgu yapıldı.

Son zamanlarda özellikle maaşlara seyyanen ya da ek zam ve öğretmenler gününde bir maaş ikramiye ile eğitime hazırlık ödeneğinin artırılması taleplerini yüksek sesle dillendiren öğretmenler için vadesilen maaş ve detaylar şöyle:

Türkiye, 14 Mayıs 2023 Pazar günü Cumhurbaşkanı ve Milletvekili genel seçimlerine girecek. Cumhurbaşkanı Adayı Kemal Kılıçdaroğlu öğretmen maaşları ile ilgili planını açıkladı.

Cumhurbaşkanı Adayı Kemal Kılıçdaroğlu öğretmen maaşlarının yoksulluk sınırının üstüne çıkarılacağını açıkladı.
İşte Kemal Kılıçdaroğlu'nun öğretmenler ile ilgili vaatleri:

Hiçbir öğretmenimiz, yoksulluk sınırının altında maaş almayacak.

Tüm öğretmenlerimize 3600 ek gösterge verilecek. Böylece, emekliliklerinde de huzur içinde yaşamalarına olanak sağlanacak

Her yıl 24 Kasim Ögretmenler Günü'nde, ögretmenlerimize birer maaş ikramiye verilecek.

Öğretmenlere Yeni Sınav Görevi ve Ücretleri! KPSS ÖABT Sınav Görevi İşlemleri Başladı Öğretmenlere Yeni Sınav Görevi ve Ücretleri! KPSS ÖABT Sınav Görevi İşlemleri Başladı

Öğretmen yetiştirme politikası yeniden yapılandırılacak.

Öğretmenlerin aile bütünlüğü, her koşulda sağlanacak.

"Ögretmenlik Meslek Kanunu" ile öğretmenlerimizin bğımsız ve ayrı bir yasası olacak. Sözleşmeli ve ücretli öğretmenlik uygulamalarına son verilecek, tüm öğretmenler aynı statü icinde kadrolu olacak. Öğretmenlik mesleği, hak ettiği itibara kavuşacak.

Okullarımızdaki öğretmen açığı ivedilikle giderilecek.

Okullaımızzda yaklaşık 110 bin öğretmen açığı olup, 700 bin öğretmen de atama beklemektedir.

Taşımalı eğitime son verilecek. Kapatılan köy okulları açılacak, kırsal ile öğretmen arasindaki ilişki yeniden kurulacak,

KHK ile ihraç edilmiş olup, beraat etmis ve haklanda savcılıkça takipsizlik karan verilmiş ya da herhangi bir sorusturma açılmamış öğretmenler görevlerine iade edilecek.

Okul ve derslik sayısı artırılacak. Ikii eğitime ve birleştirilmiş sınıf uygulamasına son verilecek.

Öğretmenin destekçisi "Okul Aile Birlikleri", daha güçlü bir yasal statüye kavusturulacak.