Muğla'da Öğrencisi Olmayan Lise Pansiyonunun Kayıp Yarım Milyon Lirasına Ne Oldu

Muğla İl Milli Eğitim Müdürlüğünde akıllara durgunluk veren olay. Öğrencisi olmayan Lise Pansiyonuna Muğla İl Milli Eğitim Müdürlüğü kapatma yazısı yazmadığı için öğrencisi varmış gibi ödenek ve para gelmeye devam etti. Fakat öğrencisi olmayan Lise Pansiyonuna gelen paralar ortada yok! Yaklaşık 450- 500 Bin TL yani yarım Milyon Lira öğrencisi olmayan Lise Pansiyonuna geliyor fakat öğrencisi varmış gibi harcanmaya devam ediliyor…

Olay Milli Eğitim Bakanlığına aylar sonra Muğla İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından gecikmeli olarak kapatma yazısı sonrası gelen cevap ile ortaya çıkıyor. Çünkü Bakanlıktan gelen cevapta kurumun o zamana kadar açık göründüğü, bu yüzden yaklaşık yarım milyon lira aktarıldığı ve harcanmış olarak görüldüğü için kapatılamaz cevabı verilmiştir. Yani öğrencisi olmayan lise pansiyonuna kapatma yazısı yazılmadığı için Bakanlıktan para gelmeye devam ediyor ve öğrencisi olmasa da harcanmaya da devam edildiği resmi olarak da tespit edilmiş durumda… Burada akılları kurcalayan mesele ise Muğla İl Milli Eğitim Müdürlüğünün bu cevap sonrası ve nereye harcandığı belli olmayan yarım milyon TL sonrası herhangi bir işlem veya soruşturma açmamasıdır.

Olaylar 19 Ağustos 2022 tarihinde Muğla’nın Menteşe İlçesinde bulunan Turgutreis Anadolu Lisesi pansiyonun güçlendirmeye alınmasıyla başlamaktadır. Pansiyonda kalan öğrenciler yine aynı ilçede bulunan Gazi Anadolu Lisesi’ne gönderildi. Öğrencilerin nakledilmesi sonrası resmi olarak da kapatma yazısı yazılarak kapatılması gerekirken her ne hikmetse pansiyon kapatılmadı. Bütçe kısmı da maalesef mal Müdürlüğü üzerinden DYS ile aktarımı yapılmadı. 

Dolayısıyla da pansiyon açık göründüğü için bakanlık tarafından kaynak aktarımına devam edildi. Gelen kaynaklar da öğrencisi olmayan ve resmiyette kapatılması gereken fakat pansiyonda sanki öğrenci varmış gibi harcanmaya devam edildi. Ortada öğrenci yok fakat gelen paralar bir güzel harcanıyor.

MEB’den okullara öğrencilerle e-okul ile ilgili yeni duyuru MEB’den okullara öğrencilerle e-okul ile ilgili yeni duyuru

Ambarda da giriş görülmediği ( kamera kayıtlarında görülecektir )halde paranın nereye harcandığı hala bilinmiyor. İnanılır gibi değil ama Muğla’da bunlar bizzat yaşandı. Gazi Anadolu Lisesi Müdürlüğü bu süre boyunca kendi kaynakları ile öğrencilere yemek verdi! Onun da nasıl karşıladığı bilinmiyor. Ayrıca Okul Müdür Yardımcısına (M.E.), Gazi Anadolu Lisesi pansiyonuna sadece iki kez gitmesine rağmen ( kamera kayıtları incindiğinde görülecektir) tüm süre boyunca ek ders ve nöbet ücreti de ödenmiştir. 

Aylar sonra Muğla İl Milli Eğitim müdürlüğünce resmi olarak Turgutreis Anadolu Lisesi pansiyonunun idari binaya devri için Ortaöğretim Genel Müdürlüğüne yazı yazıldığında her şey gün yüzüne çıkar. Zira gelen cevapta kurumun hala açık görüldüğü ve toplamda Yarım Milyon TL paranın kuruma aktarılarak harcanmış olduğu kayıtlarda görüldüğü için kurum kapatılamaz cevabı verilmiştir. Muğla İl Milli Eğitim Müdürlüğü öğrencisi olmayan pansiyona yarım milyon civarı gelen para harcandıktan sonra Bakanlık tarafından hiçbir şey yokmuş gibi eğitim kurumunu kapatacağını mı sanıyordu?Tabiki Bakanlık yarım milyon para geldiği ve harcandığı için eğitim kurumunu kapatmadı… Bu yazışma sonrası Bakanlık tarafından da artık bu durum yani öğrencisi olmayan lise pansiyonuna gelen kayıp yarım milyon lira mevzusu ayyuka çıkmış oldu. Ama sonrasında bile Muğla İl Milli Eğitim Müdürlüğü hiçbir şey yokmuş gibi hiçbir işlem veya soruşturma bile açmadı. İlgili şube müdürleri veya daha üst amirler bunu neden görmezden gelir ya da kayıtsız kalır kılını kıpırdatmaz? Acaba mı diye sorular onları da kapsıyor bu tavırlarından dolayı!

Gazi Anadolu lisesi müdürü U.U. belki geriye dönük tutanaklar ile Turgutreis Anadolu Lisesi M. G. Ve üst amirlerini korumak isteyebilir ama resmiyette kendi kurumuna gelmeyen parayı nasıl harcamış gösterebilir bilinmez ama bu şekilde iddialar da doğruysa birilerini korumaya çalışayım derken yanlış üstüne yanlış yapılmış olur, bizden söylemesi. Menteşe İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü de iyi niyet var diyerek okul müdürünü veya üsttekileri korumaya çalışabilir ama sorumluluklarını unutmamaları gerekir. Bu olayda kendi sorumluluklarının eksik kalan yanlarını bence sorgulamaları gerekir. Sonuçta Devletin kayıp Yarım Milyon Lirası söz konusu…

Okul müdürünün daha önce de zimmetine benzin parası geçirmekten dolayı İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü görevinden azledildiği ve Ağır cezada yargılandığı da bilinmektedir.

Sonuç olarak, ortada öğrenci yok fakat Bakanlıktan para gelmeye ve harcanmaya devam edildi. Muğla İl Milli Eğitim Müdürlüğü orada öğrenci olmadığını bilmiyor muydu? Gayet de iyi biliyordu. Peki öğrencisi olmayan okula pansiyonu için Bakanlıktan para geldiğini ve harcandığını da bilmiyor muydu? Bunu da çok iyi biliyordu. İlin en yetkili birimi oldukları için bunu bilmemeleri imkansız. Peki Muğla İl Milli Eğitim Müdürlüğü bu akışa neden izin verdi öğrencisi olmayan para harcamalarına neden veya nasıl bir şey yapmadı? Bakanlığın resmi yazısı sonrası bile neden bir işlem yapılmadı ? Peki Devletin yarım Milyonu nereye harcandı? Yoksa birileri Yarım Milyonun nereye gittiğinin bilinmesini mi istemiyor? Kamuoyu vicdanı için bu ciddi olayın gerçekleri ile birlikte aydınlatılması ve en üsttekiler dahil sorumlular hakkında ivedi şekilde gerekli işlemler yapılması gerekir. Bakanlık bu ciddi olay karşısında nasıl bir işlem yapacak soru işareti…

Normalde yapılması gereken öğrencisi olmadığı için kapatma yazısının ivedilikle yazılması ve kaynakları geri göndermek ya da eğer öğrencilerin geçtiği okulda harcanması isteniyorsa gerekli resmi işlemleri başlatmak. Kamu yönetimini bilenler çok iyi bilirler ki devletin her kuruş parasının harcanması kafalara göre değil önceden belirlenmiş usul ve esaslara göre yürütülmesi gereken işlemlere göre yapılır. O yüzden bu durumda gelen paraları biz yine öğrenciler için harcadık bahanesinin arkasına sığınılabilir ki böyle bir şey olmadığı için bu savunma mekanizması da havada kalır fakat öğrencisi olmayan lisenin pansiyonuna gelen ödenekler direkt harcanıyor. O yüzden bakanlıktan gelen ödeneklerin geldiği gibi harcanırken parayı harcayanlar da sanırsak böyle bir işlemin radara takıldığından haberleri bile yok ki çok rahatlıkla parayı harcamaya devam etmişler. 

Acaba bunun gibi Muğla’da daha başka hangi ödenekler böyle harcandı da Bakanlığın radarına takılmadı ! Muğla’da eğitimin içinde olan herkesin bu olaydan haberi varken Muğla İl Milli Eğitim Müdürünün haberi yok mu ? Haberi varsa ki haberinin olmaması imkansız neden hala bu zamana kadar bir işlem yapmadı veya Bakanlığa gerçekleri belgesi ile sunmadı? Devletin yarım milyon lirasının hiç mi önemi yok?