Uzman öğretmenlere direkt olarak başöğretmen olma fırsatı geliyor. Uzman öğretmenlik te on yıl görev yapma şartı kaldırılacak ve uzman öğretmenler direkt olarak başöğretmen olabilecekler. Peki yeni düzenleme ile hangi öğretmenler direkt başöğretmen olabilecek? İşte detaylar:

Milli Eğitim Bakanlığı, mevcut Öğretmenlik Meslek Kanunu'nun bazı maddelerinin Anayasa Mahkemesi tarafından iptal edilmesi nedeniyle yeni meslek kanunu hazırlamaya devam ediyor. Yeni meslek kanununda çok sayıda önemli değişiklikler yer alacak. Öğretmenlerle ve okul yöneticileri ile ilgili önemli değişikliklerin ve yeniliklerin olması beklenen ÖMK'da en çok dikkat çeken değişiklik ise uzman öğretmenlik ve başöğretmenlik şartlarında olacak.

Temmuz zamlı memur maaşları yayınlandı 2024 branş ve mesleklere göre memur maaşları Temmuz zamlı memur maaşları yayınlandı 2024 branş ve mesleklere göre memur maaşları

Öğretmenlik Meslek Kanunu içeriğinde yapılacak olan değişiklikle birlikte başöğretmen olmayı bekleyen çok sayıda öğretmene önemli bir fırsat sunulacak. Uzman Öğretmenlikte on yıl görev yapmış olma şartı kaldırılacak ve uzman öğretmen olanlar gerekli şartları taşıması durumunda direkt olarak sınavsız bir şekilde başöğretmen olabilecekler.

Konuyla ilgili açıklamayı Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin yaptı. Ankara'da gerçekleştirilen şubat ayı Öğretmenler Odası Buluşmalarında öğretmenlerle bir araya gelen bakan Tekin, bakanlık tarafından öğretmenlere yönelik olarak yapılan çalışmaları ve düzenlemeleri anlattı. Bakan Tekin'in Öğretmenlik Meslek Kanunu ile ilgili açıklamasında en dikkat çeken konu ise uzman öğretmen olanlara direkt olarak başöğretmenlik ünvanını verilmesi oldu.

Yapılan açıklamaya göre 20 yılını dolduran bütün öğretmenler başöğretmen olabilecekler. Başöğretmenlik için uzman öğretmenlikte on yıl görev yapma şartı kaldırılacak. Böylece yıllardır sınava giremediği için uzman öğretmen olamayan ve 2022 yılında uzman öğretmen olma hakkı kazanan ancak başöğretmenlik için on yıl beklemesi gereken öğretmenler direkt olarak başöğretmen olabilecekler.