Memurlara ve emeklilere yapılacak olan maaş zammında dengeleri değiştiren önemli gelişmeler yaşanıyor. 4 milyondan fazla memur ve 2 buçuk milyon civarında emeklinin geçimini yakından ilgilendiren zam ile ilgili karar kesinleşmişti. Hükumet memura 2024 Ocak ayı için %15, Temmuz ayı için de %10 zam kararı aldı. Bu zamlar memurlar tarafından kabul edilmedi ancak Hakem Kurulu da bu zam oranını onaylayınca memur maaş zammı kesinleşmiş oldu.

Hükumetin verdiği zamdan memnun kalmayan memurlar ve emekliler bu defa gözünü eflasyon farkına çevirdi. Memurların enflasyon farkında netlik beklediği iki ana husus var. Bu hususlardan birincisi memur maaşına Temmuz ayında yapılan seyyanen zammın oransal zam ve enflasyon zammından etkilenip etkilenmeyeceği konusu. Bu konuda Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan'ın net açıklaması ve uygulanagelen teamüller var. Buna göre memur maaşına yapılan seyyanen zamlar yeni zamlardan etkilenir ve memur maaş zam oranı seyyanen zamma da aynen yansıtılır. Bu nedenle memurların 2024 Ocak maaşının tamamı yapılan zam oranı kadar artış gösterecek.

Merkez bankasının Revize Kararı Zam Beklentisini Yükseltti

Memurların merak ettiği ikinci husus ise memur maaşına yapılacak olan zamma ek olarak doğal hak olan enflasyon farkı ne kadar olacak? Memur maaş zammına ek olarak enflasyon farkı da maaşlara yansıyacak. Bu fark aslında memurların birikmiş hakları anlamına geliyor. Geçtiğimiz günlere kadar enflasyon farkı hesaplanırken Merkez Bankasının enflasyon beklentileri üzerinden hesaplama yaplıyordu. Bu oran dageçtiğimiz günlerde revize edildi ve %65 seviyelerine çekildi. Bu açıklamanın ardından memur maaş zam beklentileri de değişti. 

Memur Maaş zamı %50'ye ulaşabilir

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, memur maaş zammı açıklamasında Ocak 2024'te memur maaşının enflasyon farkı ile %43 civarında bir artış yaşayacağını açıklamıştı. Işıkhan'ın bu açıklaması yapıldığında Merkez Bankası henüz enflasyon tahminini revize etmemişti. MB'nin enflasyon beklentisini %65 düzeyine çekmesinin ardından memur maaş zammında da daha fazla artış olması gündeme geldi. Bu verilere göre memur maaşına yapılacak olan zam %50'lere ulaşabilir.

Temmuz ve Ağustos ayları için TÜİK tarafından açıklanan enflasyon verilerine göre 2 aylık enflasyon yaklaşık %20 civarında oldu. Bu verilere göre de memur maaş zammının %50 civarına yükselmesi olası görülüyor.

Türkçe/Edebiyat ve Yabancı Dil Öğretmenlerinin Haklı Talebi Türkçe/Edebiyat ve Yabancı Dil Öğretmenlerinin Haklı Talebi

Memur Maaşına Reel Zam Yok

Bu veriler enflasyon farkından ibaret olan zamları içeriyor. Hükumetin memura verdiği zam oranı enflasyon farkından düşük olduğu için aslında memur maaşına gerçek anlamda bir zam yapılmış olmuyor. Memurlar sadece TÜİK verilerine göre belirlenen 6 aylık kayıplarını almış oluyor.

Memur ve emekli maaşına gerçek anlamsa zam yapılması için hükumetin verdiği maaş zam oranının 6 aylık enflasyondan yüksek olması gerekiyor.