Milli Eğitim Bakanlığının aldığı karar sonrasında çok sayıda öğretmenin ek ders ücretinin kesilmesi durumu ortaya çıktı. Özellikle 8. sınıf ve 12. sınıf düzeyinde derse giren öğretmenler ile özel eğitim öğretmenleri olmak üzere önemli sayıda öğretmenin ek ders ücretlerinde kesinti olması bekleniyor.

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılan açıklama ile devamsızlıktan sınıf tekrarının olmayacağının açıklamasının ardından, özellikle sınava haırlanan 12. ve 8. sınıf öğrencilerinde, son haftalarda devamsızlık sürelerinin artacağı düşünülüyor. Sınava hazırlanan öğrenciler devam zorunluğunun olmaması nedeni ile okula gitmeyebiliyor. 

Bu sınıflarda görev yapan öğretmenler ve özel eğitim sınıflarında görev yapan öğretmenlerin sınıflarında devamsızlık nedeni ile ders yapamama gibi bir durum ortaya çıkıyor.

Öğremtenlere ödenen ek ders ücretlerine ilişkin mevzuata göre sınıfında derse giren öğrenci bulunmayan öğretmenlere bu saatler için ek ders ücreti ödenmemektedir. Bu maddeye göre son sınıf ve özel eğitim sınıflarında devamsızlık nedeni ile sınıfta ders yapılmaması durumunda, öğretmenler okulda bulunmalarına rağmen, ek ders ücreti ödemesi yapılmamaktadır.

Milli eğitim Bakanlığının gerek ek ders ücretlerine ilişkin kararı ve devamsızlık nedeni ile sınıfında öğrenci olmayan öğretmene ek ders ücreti ödenemeyeceği yönündeki kararı nedeni ile çok sayıda öğretmenin ek ders ücreti alamamak gibi önemli bir sıkıntı ile karşı karşıya kalmalarına neden olacaktır.

Yüksek lisans ve doktor öğretmenlerin avantajları ÖMK ile birlikte kaldırılıyor Yüksek lisans ve doktor öğretmenlerin avantajları ÖMK ile birlikte kaldırılıyor

Milli Eğitim Bakanlığından öğretmenlerin beklentisi ise, öğrencinin sınıfa gelmemesi nedeni ile ek ders ücretlerinin kesilmemesi ve öğretmenlerde maddi mağduriyetlerin yaşanmasının önüne geçilmesidir.