Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmenlerine Yurtdışında Görev Fırsatı Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmenlerine Yurtdışında Görev Fırsatı

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından güncellenen yeni Eğitim Kurumlarına Yönetici Seçme Sınavı EKYS görevlendirme başvuru kılavuzunda güncellemeye gidildi. MEB tarafından yapılan güncelleme ile birlikte puan kullanım sürelerinde yeniden belirlendi. Yapılan güncelleme ile yönetici yerleştirme puanı belirlenirken, öğretmenin hizmet süresi ve hizmet puanı tarihleri yeniden belirlendi.

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından eğitim kurumlarında ilk defa görevlendirilecek olan yöneticiler için açılan başvurulara yönelik olarak hazırlanan yeni kılavuzda yapılan düzenlemeye göre hizmet süresi ve hizmet puanı hesaplaması yapılırken ders yılının son günü dikkate alınacak. Dikkat alınacak bu süre 2024 yılı için karnelerin verileceği 14 Haziran 2024 tarihine denk geliyor. Zorunlu hizmet için ise bu süre 30 Eylül tarihi dikkate alınarak belirleniyor.

YÜKSEK LİSANS VE 2. ÜNİVERSİTEYE PUAN YOK

2024 yılında çıkarılan yeni yönetmelikte daha önceki yıllarda uygulanan yönetmeliklerden farklı olarak yüksek lisans yapmış olmak veya ikinci üniversite okumuş olmak ek bir puan getirmeyecek.

Eğitim Kurumlarına Yönetici Seçme Sınavı EKYS Puanı Kaç Yıl Geçerli Olacak?

MEB tarafından uygulamaya konulan yeni yönetmelikte yer verilen maddelere göre EKYS puanı 3 yıl boyunca öğretmenler tarafından yöneticilik başvurularında kullanılabilecek. Atanma yapılmadığı sürece MEB tarafından sonuçların ilan edilmesinin ardından EKYS puanı 3 yıl geçerliliğini koruyacak. Eğitim kurumlarında yönetici olarak görev almak isteyen adaylar mülakata girip tercih yaptıktan sonra yerleşemediğinde puan sonraki atamalarda kullanılabilecek.

EKYS PUANINDA YAZILI EK-1 VE MÜLAKAT DİKKATE ALINACAK

Eğitim kurumlarına yönetici atanırken elde edilen yerleştirme puanı belirlenirken yazılı sınav, EK-1 ve mülakat puanı dikkate alınarak genel bir değerlendirme yapılacak.

Sınav puanı farklı illerde mülakat o yıl geçerli olacak

EKYS için elde edilen sınav puanı 3 yıl boyunca geçerliliğini koruyacak.  İsteyen öğretmenler bu puanla farklı bir ilde idarecilik yapabilir. Ancak öğretmenin mülakattan alacağı puan sadece o yılı geçerli olabiliyor