Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılan MEB 2023-2024 ortak sınavların ardından cevap anahtarı paylaşılıyor.  Bu yıl ilk kez gerçekleştirilen ve ortaokul ile liselerde uygulanan Ortak yazılı sınavlarda 1. dönem 2. yazılı sınav cevap anahtarı için gözler Milli Eğitim Bakanlığına çevrildi. 

Türkiye genelinde uygulanan ve 81 ilde yapılan ve ülke genelinde aynı anda yüzbinlerce öğrencinin katılımıyla gerçekleştiren ve öğretmenlerin görev aldığı  2. Ortak yazılı sınavın cevap anahtarı bakanlık tarafından açıklandı mı,. İlk sınavların 26 Aralık 2023 Salı günü gerçekleşmesinin ardından, ikinci sınavlar ise 27 Aralık 2023 Çarşamba günü gerçekleşti. Peki, MEB ortak sınav soru ve cevapları yayınlandı mı? İşte, 2023-2024 MEB ortak sınav cevap anahtarı ile ilgili detaylar: 

Milli Eğitim Bakanlığı MEB tarafından yapılan ortak sınavların tamamlanmasının ardından ortak sınav onuçları, branş öğretmenleri tarafından ortakyazilisinav.meb.gov.tr adresinden öğrenilerek, öğrencilere duyurulacak. 

Yapılan sınavların Sınav bitiminde cevaplar e-Okul üzerinden de ilan edilecek. Bu noktada sınavların tatlanmasıyla birlikte ilk etapta cevap anahtarının yayınlanması, daha sonrasında ise sonuçların ilan edilmesi bekleniyor. Peki, MEB ortak sınav cevap anahtarı ne zaman yayınlanacak?

MEB ORTAK SINAV 2023-2024

Milli Eğitim Bakanlığı MEB tarafından bu dönemin ikinci ortak sınavları bu hafta gerçekleştiriliyor. Yapılan ortak sınavlardan 6. sınıf Türkçe ve matematik dersleri 26 Aralık 2023 Salı günü, 9. sınıf Türk dili ve edebiyatı ile matematik dersleri ise 27 Aralık 2023 Çarşamba günü ülke genelinde ortak olarak yapılıyor.

ÖMK ile Hangi Branştaki Öğretmenlere Ağır Ceza İçeren Yeni Düzenlemeler Geliyor ÖMK ile Hangi Branştaki Öğretmenlere Ağır Ceza İçeren Yeni Düzenlemeler Geliyor

ORTAK YAZILI SINAVLARIN DEĞERLENDİRİLMESİ NASIL YAPILACAK?

Ortak yazılı sınavların değerlendirilmesi il ölçme değerlendirme merkezi müdürlükleri tarafından yapılacak. Ortak yazılı sınavlara katılacak olan öğrencilerin puanı 100 (yüz) tam puan üzerinden değerlendirilecektir. Öğrencilerin yanlış cevapları değerlendirmeye alınmayacak.Genel Müdürlük tarafından iptaline karar verilen sorular, değerlendirme dışı bırakılarak geçerli soruların puan değerinin yeniden belirlenmesi suretiyle değerlendirme yapılacak.

MEB ORTAK SINAV SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

2. ortak sınav sonuçları sınavın yapıldığı tarihten itibaren 10 gün içerisinde açıklanacak.

Sonuçlar, branş öğretmenleri tarafından ortakyazilisinav.meb.gov.tr adresinden indirilecek ve öğrencilere duyurulacak.

Sınavlara katılmayan öğrencilerin bilgileri sınav bitiminde e-Okula işlenecek.