2024-2025 okullar ne zaman açılacak yarıyıl tatili ara tatiller ve yaz tatili tarihleri 2024-2025 okullar ne zaman açılacak yarıyıl tatili ara tatiller ve yaz tatili tarihleri

Bakanlık Merkez binasında Bakan Özer Toplantı da Eğitim-Bir Sen Genel Başkanı Latif Selvi, Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı Talip Geylan, Eğitim-Sen Genel Başkanı Nejla Kurul, Eğitim-İş Genel Başkanı Kadem Özbay ve Eğitim-İş Genel Sekreteri Cengiz Sarıyer ile bir araya geldi ayrıca Bakan Yardımcıları Petek Aşkar ve Sadri Şensoy ile Personel Genel Müdürü Fehmi Rasim Çelik de katılım gösterdi.

Toplantıda Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen ve OHAL ilan edilen Adana, Adıyaman, Diyarbakır, Gaziantep, Hatay, Kahramanmaraş, Kilis, Malatya, Osmaniye ve Şanlıurfa illerini kapsayan bölgede görev yapan öğretmen ve Milli Eğitim Bakanlığı personelinin ilgili yasal hükümler kapsamında yer değişikliği konuları ele alındı.
Bakanlıkça yılda iki defa yapılan mazeret tayini hakkı, bu yıl deprem sebebiyle üçe çıkarıldı.

Mazeret tayini hakkı olağanüstü hâl (OHAL) ilan edilen bölgede yer alan illerde Millî Eğitim Bakanlığına bağlı görev yapan sözleşmeli/kadrolu öğretmen ve diğer personeli kapsıyor.

OHÂL ilan edilen illerdeki personelden eşini veya çocuğunu deprem sebebiyle kaybedenler ile kendisi ve bakmakla yükümlü olduğu kişilerin (eş, çocuk, anne, baba) bulunduğu ilde tedavisinin mümkün olmadığını belgelendirenler, yer değiştirme başvurusu yapabilecekler.
Başvuruları onaylanan personelin atanmak istedikleri ildeki norm kadro ve pozisyon durumuna bakılmaksızın atamaları gerçekleştirilecek.

Yer değişikliğine ilişkin detaylar, yayımlanacak kılavuzda yer alacak.