Milli eğitim bakanlığı, okul müdürlerinin yetkisini kısıtlayacak önemli bir karara imza attı. Bu karar öğrencilerin sınıf tekrarı açısından önemli bir etki yaratacak. Bakanlık tarafından alınan karar e-Okul üzerinden müdürlerinin yaptığı işlemlere geriye dönük olarak kısıtlama getirdi.

ÖSYM'den Öğretmenlere 3 oturumluk yeni sınav görevi ÖSYM'den Öğretmenlere 3 oturumluk yeni sınav görevi

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından okul müdürlerine tanımlanan yetki çerçevesinde devamsızlık hakkı sınıra yaklaşan öğrencinin geçmişe dönük devamsızlıklarının silinmesi okul müdürleri tarafından yapılabiliyordu. 2023-2024 eğitim öğretim yılı için alınan devamsızlık nedeniyle sınıf tekrari kararının etkili bir şekilde kullanılması amacıyla MEB'in aldığı son karar sonrasında e-okul sistemini müdürlerin erişemeyeceği bir kısıtlama yapışarak güncelledi. MEB tarafından yapışan son güncellemenin ardından artık okul müdürleri geçmişe dönük devamsızlık işlemlerini yapamıyor.

Sınava hazırlanan ve YKS'ye odaklanmaları nedeni ile okula okula gitmeyerek gerek kütüphanede gerekse evde ders çalışan 12. sınıf öğrencileri için uygulanan bu sistem yeni dönemde tamamen işlevsiz hale gelecek.

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, devamsızlık ve sınıf tekrari konusundaki kararlılığını devam ettiriyor ve açıklamalarında bu konudan geri dönüş olmayacağı ve taviz verilmeyeceği vurgusunu yapıyor.