Müfettişlere Öğretmenleri Görevden Alma Yetkisi Verildi Müfettişlere Öğretmenleri Görevden Alma Yetkisi Verildi

Milli Eğitim Bakanlığı MEB, yönetici atamalarına ilişkin yönetmelikte değişiklik yaptı. Yeni yönetmelikte çok önemli değişiklikler yer aldı. Atamalarda branş bazında öncelik getirilirken, kadın öğretmenlere de pozitif ayrımcılık uygulanmasını içeren maddeye yer verildi. Ayrıca okul müdürü atamalarında, daha önce müdürlük yapıp öğretmenliğe geçenlere de yeniden okul müdürü olarak atanma olanağı sağlandı. İşte yapılan o değişiklikler ve detaylar:

MEB Yönetici Atamalarında Branş Önceliği Getirildi

Milli Eğitim Bakanlığına bağlı eğitim kurumlarındaki yönetici seçme ve görevlendirme süreçlerinde önceki gün Resmi Gazete'de yayımlanan yönetmelik değişikliği ile birlikte önemli değişiklikler yapıldı. Yönetmelikte yapılan değişikliklere göre, daha önce yöneticilik yapmış ve öğretmen olarak görevde bulunanlar, yapılan duyuru üzerine yeniden görevlendirilmek üzere başvurabilecekler. Başvurular, en az bir yıl yöneticilik yapmış olma şartıyla, daha önce görev yaptığı yöneticilik veya daha alt düzeydeki yöneticilik görevleri için yapılacak.
Okul ve kurumlara yapılacak olan müdür atamalarına ise branş önceliği getirildi. Anaokulu, ilkokul ve imam hatip ortaokullarına yapılacak olan müdür görevlendirmelerinde okul öncesi öğretmenleri, sınıf öğretmenleri ile din kültürü ve ahlak bilgisi öğretmenlerine öncelik tanındı. İmam hatip liselerine yapılacak olan müdür atamalarında din kültürü ve ahlak bilgisi öğretmenlerinden, imam hatip ortaokullarına yapılacak müdür atamalarında ise imam hatip lisesi meslek dersleri öğretmenlerinden müdür olarak atanabilecek.

KADIN ÖĞRETMENLERE POZİTİF AYRIMCILIK

Yapılan bu değişikliklerde kadınlara pozitif ayrımcılık da yer aldı. Yeni yönetmeliğe göre, müdür yardımcısı görevlendirmelerinde kadın önceliği ve alan önceliği ayrı ayrı değerlendirilecek. Özel eğitim öğretmenleri, özel eğitim normu bulunan eğitim kurumlarına yönetici olarak görevlendirilecek.
Yönetici görevlendirme başvuru sıralaması, "yeniden görevlendirme", "ilk defa görevlendirme" ve "yöneticilikten ayrılanların yeniden görevlendirilmesi" şeklinde belirlendi.