Milli Eğitim Bakanlığı  4 yıllık öğretmenlerin  “Sehven atama” olduğunu belirterek görevlerine son verdi.

MEB’den okullara öğrencilerle e-okul ile ilgili yeni duyuru MEB’den okullara öğrencilerle e-okul ile ilgili yeni duyuru

Milli Eğitim Bakanlığı, 2019 yılında milli sporcu kimliği olan kişileri getirdiği bir uygulama ile sınavsız, beden eğitimi öğretmeni olma hakkı sunarak 21 kişinin atanmasını sağladı. Milli sporcu ve 4 yıldır beden eğitimi öğretmeni olarak çalışan Doğa Hicran Tonyalı, 6 Ocak 2023 tarihinde Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın Milli Eğitim Bakanlığı’na gönderdiği talimat ile görevlerine son verildiğini açıkladı.
4 yıllık işine son verilen Doğa Tonyalı, sözlerini şyle sürdürdü ;

“Sabah okula gittiğimde işime son verildiğini öğrendim. Ne olduğunu anlamayınca Gençlik ve Spor Bakanlığı’na gittik. Bize söylenen, ‘Sizin çıktığınız turnuva, Avrupa turnuvası değilmiş. Sizi sehven atadık, bizim hatamız. Bugüne kadar çalıştıklarınızın ücretini aldınız. Görevinize son veriyoruz’ oldu. Biz de bu cevabın üzerine 2014’te Avrupa Ragbi Federasyonu’ndan gelen, Avrupa şampiyonası olduğuna dair ıslak imzalı belgeyi gösterdik. Ancak sunduğumuz bu belgeyi yeterli görmediler ve Avrupa şampiyonasına katıldığımıza dair detaylı bir yazı istediler. Avrupa Ragbi Federasyonu detaylı yazıyı bekliyor. O yazı da önümüzdeki hafta gelecek. Yazı geldikten sonra hukuki süreci başlatacağız ve dava açacağız. Avukatımız aracılığıyla yürütmeyi durdurma kararı alıp, dava sonuna kadar görevime dönmeyi umut ediyorum.”
“Benimle birlikte diğer öğretmen arkadaşlarım da mağdur oldu. Bir sabah uyanıyorsunuz ve işsiz olduğunuzu öğreniyorsunuz. Ben kirada oturduğum için ailemin yanına dönmek mecburiyetinde kaldım, içimizde yeni çocuğu olanlar vardı, kredi borcu olup ödeyenler vardı. Benim dışımda da memleketine dönenler oldu. Koca bir belirsizlik var ve elimiz kolumuz bağlı, yazı bekliyoruz.” açıklamalarında bulundu..

‘AİLEMİN YANINA DÖNMEK ZORUNDA KALDIM’

Tonyalı, işine son verildiği için Samsun'a döndüğünü belirterek şunları dedi:


“Ben ve birçok öğretmen arkadaşım mağdur olduk. Bir sabah uyanıyorsunuz ve işsiz olduğunuzu öğreniyorsunuz. Ben kirada oturduğum için ailemin yanına dönmek zorunda kaldım, yeni çocuğu olanlar vardı, kredi ödeyenler vardı. Benim dışımda da memleketine dönenler oldu. Koca bir belirsizlik var ve elimiz kolumuz bağlı, yazı bekliyoruz.”

cumhuriyet