Milli Eğitim Bakanlığının 2024 yılı sözleşmeli öğretmen ataması ile ilgili son birkaç gün içinde önemli ve flaş gelişmeler yaşanıyor. Bakan Yusuf Tekin'in açıklamaları öğretmen atamalarına yeniden gündeme getirdi. Her yıl Ocak ayında açıklanan ve şubat ayında atamaları yapılan öğretmen atamaları ile ilgili bakan Tekin tarafından yapılan açıklama atamaların ertelenmesine neden oldu. Peki öğretmen atamaları ne zaman yapılacak, Ne kadar öğretmen ataması yapılacak, öğretmen atamaları ile ilgili son dakika gelişmeleri neler? İşte 2024 öğretmen atamalarına ilişkin detaylar:

100 binlerce öğretmen milli eğitim bakanlığının öğretmen atama takvimini yayınlamasını bekliyor. 2024 yılında boş kadrolara yapılacak olan öğretmen atamaları ile ilgili Milli Eğitim Bakanından açıklama geldi. 

MİLLİ EĞİTİM BAKANI'NDAN ÖĞRETMEN ATAMASI AÇIKLAMASI

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, Öğretmen atamalarının da aldığı eğitim gündemine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Bakan Yusuf  Tekin, 2024 yılı şubat ayı öğretmen atamalarına ilişkin soru üzerine, daha önceki konuşmalarında şubat döneminde yapacakları atamalardaki öğretmenlerin göreve başlamasını arzu ettiğini söylediğini hatırlattı.

Fakat depremin oluşturduğu mali yük nedeni ile bu ortamın oluşmadığını dile getiren bakan Tekin, şunları aktardı:

"Ama 2023 KPSS puanıyla öğretmen atamasını yapacağız ve tahmin ediyorum önümüzdeki günlerde Hazine ve Maliye Bakanlığı, Cumhurbaşkanlığı Strateji Başkanlığı ve Cumhurbaşkanlığımızın bize vereceği kadro sayısı doğrultusunda takvimimizi oluşturacağız. Alabileceğimiz en yüksek sayıyı, atanacak toplam kamu personelinin büyük çoğunluğunun öğretmen olacağını tahmin ediyorum. Ama henüz sayıyla ilgili bir şey söylemem yanlış olur. Ama tahmin ediyorum önümüzdeki Kabine Toplantısı'nda bu zaten gündeme gelir. Ondan sonra da bize tahsis edilecek atama sayısına göre, biz de oturup branş bazlı olarak dağılımını yapacağız."

ÖĞRETMENLİK MESLEK KANUNU İÇİN BİRLİK VAKTİ ÖĞRETMENLİK MESLEK KANUNU İÇİN BİRLİK VAKTİ