Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin eğitim gündemi ile ilgili basın toplantısı yaptı. Özellikle yükseköğretim kurumları sınavına girecek olan öğrencilerin açık liseleri kayıt yaptırmak için geçiş yapmaları yönündeki çabalarına değinen bakan Tekin, Örgün eğitimin önemine ve bu çabalara olumsuz baktıklarını dile getirdi.

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, açık liseye geçişlerle ilgili olarak “uygun bulmuyoruz” dedi.

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin 2023-2024 eğitim öğretim yılının başlamasıyla birlikte bakanlık tarafından alınan önemli kararlara dikkat çekti. Liselere Geçiş Sistemi LGS ve Yükseköğretim Kurumları Sınavı YKS sınavlarına hazırlanan öğrencilere seslenen Bakan Tekin,

 “soru hazırlığı öğretim programları ve ders kitaplarının rehberliği altında gerçekleştirilecek”  cümleleri ile müfredat dışı bir soru sorulmayacağını dile getirdi.

Bakan Yusuf Tekin, açık liselere yönelik de önemli açıklamalar yaptı. 

Yapılan yönetmelik değişikliği ile okula devamının daha önemli hale getirildiğini belirten Tekin, 

“Yönetmelik değişikliğimizde okula devamlılığı önemsiyoruz” dedi.

Milli Eğitim Bakanı YusufTekin, Öğrencilerimizin açık lise başta olmak üzere örgün eğitim dışı kurumlara geçişinin uygun olmadığını söylüyoruz. YKS'ye hazırlık sürecinde öğrencinin okula devamı ve derslere aktif katılımı önemli olacak” diyerek ders kitaplarının birincil kaynak olduğunun bilincinde olunması gerektiğine işaret etti.

“Konu içeriklerine dikkat edin. Kitaplarda yer alan ölçme değerlendirme etkinliklerini yapın. Dersi dinlediğinizde ve derslere aktif katılım sağladığınızda başarılı olacaksınız” cümlelerini sözlerine ekledi.

Ali Yalçın’dan yeni ÖMK’da milli eğitim müdür yardımcıları ve şube müdürlerine uzman öğretmenlik açıklaması Ali Yalçın’dan yeni ÖMK’da milli eğitim müdür yardımcıları ve şube müdürlerine uzman öğretmenlik açıklaması