Liselere geçiş sistemi ve Yükseköğretim kurumlarına geçiş üniversite sınav olarak bilinen LGS ve YKS sınav tarihleri sınava girecekler için en önemli konulardan biri. Daha önce açıklanan sınav tarihleri, Kahramanmaraş merkezli 11 ilde yaşanan deprem nedeni ile ertelendi. Sınavlarda sorulacak soruların konularında da daralmaya gidildi, LGS için 1. dönemden sorumlu olunacağı açıklandı. Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, YKS ve LGS sınavları ile ilgili açıklama yaptı. İşte haberin detayları:

Son açıklamasında farklı konulara değinen Bakan Mahmut Özer'in başlıkları arasında LGS başvuru tarihi de yer aldı. Peki liseye giriş sınavı ertelendi mi? Hangi tarihte sınav gerçekleşecek? Başvurular ne zaman başlayacak?

Bakan Özer'in LGS Hakkındaki İlk Yorumu

Bakan Mahmut Özer'e sıkça sorulan sorulardan bir tanesi de LGS sınavının ertelenip ertelenmeyeceğiydi. Bu konuya da değinen Bakan Özer açıklamasında şu ifadeleri kullandı;

50 öğretmen işten atıldı gerekçe olarak sendika üyeliği iddia edildi 50 öğretmen işten atıldı gerekçe olarak sendika üyeliği iddia edildi

''Dikkat ederseniz sınav ile alakalı bir tarih açıklamadık, koşulların iyileştirmesine göre bir tarih açıklayacağız. Tüm öğrencilerimizi düşünerek kararlarımızı aldık. LGS'nin tarihini de önümüzdeki günlerde açıklayacağız.''

LGS Başvuruları Ne Zaman Başlıyor?

Liselere geçiş sınavı LGS'nin başvuru zamanı ile alakalı öğrenciler tarafından pek çok başlık aratılmaya başlandı. Ancak tarih ile alakalı net bir açıklama gelmedi. Bakan Mahmut Özer'in de konuşmasında ifade ettiği gibi 2023 LGS'nin başvuru tarihi ile alakalı kesinleşmiş bir tarih bilgisi bulunmuyor. Son dönemlerde Türkiye'yi derinden yaralayan depremin de LGS başvuru tarihi konusuna etkisi, yapılacak olan açıklama sonrası netleşecek. Geçtiğimiz 2022 yılında ise LGS sınav başvuruları, 4-14 Nisan 2022 tarihleri arasında yapıldı. 2023 yılında da yani bu yıl da benzer bir tarihte olup olmayacağı yapılacak açıklamaların ardından belli olacak.

LGS Ne Zaman Yapılacak?

Liseye geçecek öğrenci ve velilerin gündeminde en çok sınavın tarihi yer almaktadır. 2022 yılında 5 Haziran tarihinde gerçekleştirilen LGS'nin 2023 yılındaki tarihi ile alakalı herhangi bir açıklama bulunmuyor. Bakan Özer'in açıklamalarıyla birlikte LGS başvuru tarihleriyle birlikte, sınav tarihinin de açıklanacağı yorumunu çıkarmak mümkün.

LGS Sınav Konuları Aynı Mı?

Kahramanmaraş ve bölgesinde yaşanan üzücü ve yıkıcı depremin ardından sınav konularında bir daralma olup olmadığı da merak edilen konulardan bir tanesi olarak dikkat çekmeye başladı. Bakan Mahmut Özer ise bu konuyla alakalı bir yorum yapmadı. Önümüzdeki dönemde yapacağı açıklamada akıllarda kalan sorulara değinileceği beklenmekte. Konu dağılımında bir değişkenlik olup olmadığının da yapılacak olan açıklamaların ardından netleşmesi bekleniyor.