LGS'ye sayılı günler kaldı. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılacak olan ve 8. sınıf öğrencilerinin hayalindeki liseye yerleştirmek için gireceği Liselere Geçiş Sınavı (LGS)'de sorulacak soruların zorluk derecesi de merak ediliyor. Ayrıca 6 Şubat 2023 tarihinde Kahramanmaraş'ta yaşanan büyük depremlerin de LGS üzerinde nasıl etkisi olacağı da merak konusu. LGS soruları ve soruların zorluk derecesi ile ilgili Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer açıklamalarda bulundu. 

Peki LGS'de sorular kolay mı olacak zor mu olacak?

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, 2023 Liselere Geçiş Sınavı ile ilgili bazı tüyoları verdi. Öğrencileri fazla zorlamayacaklarını söyleyen Bakan Özer, ancak üst puan diliminde birikme olmaması için de tedbir alınacağına işaret etti. İşte önemli detaylar:

50 öğretmen işten atıldı gerekçe olarak sendika üyeliği iddia edildi 50 öğretmen işten atıldı gerekçe olarak sendika üyeliği iddia edildi

Gazetelerin eğitim editörleriyle bir araya geldiği Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, geçen hafta yapılan toplantıda Liselere Geçiş Sınavı'nın (LGS) bu yıl daha kolay olacağını, öğrencileri çok zorlamayacaklarını dile getirdi. Bakan Mahmut Özer özellikle deprem bölgelerinde çocukların zor bir dönem geçirdiğine vurgu yaparak,

"LGS'de onları çok zorlamayacağız. Sınavdan çıktıklarında psikolojik olarak rahat olmalarını istiyoruz. Ancak tabii sınavın nispeten kolay olması bazı puan aralıklarında da yığılmalara neden olabilir" dedi.


Diğer taraftan 2020 yılında pandemi nedeniyle olduğu gibi bu yıl yine 8'inci sınıf öğrencilerine sınavda ikinci dönem konularından soru gelmeyecek. LGS'de sadece birinci dönem işlenen ders konularından soru çıkacak. Peki 1 milyon 200 bin civarında öğrencinin gireceği sınavın hem kolay hem de konularının kısıtlı olması ne anlama geliyor? LGS'de öğrencileri nasıl bir sınav bekliyor?

İşte 4 Haziran 2023 tarihinde yapılacak olan LGS ile ilgili olası öngörüler:

LGS'DE ZOR SORU MUTLAKA GELECEK

Öncelikle şunu belirtmek gerekir ki Liselere Geçiş Sınavı LGS bir yerleştirme sınavı değil, bir eleme sınavı. Sınava her yıl 1 milyonda fazla 8'inci sınıf öğrencisi giriyor. Türkiye genelindeki liselerin yüzde 10'u LGS puanıyla öğrenci alıyor. Başka bir ifadeyle 1 milyon 200 binden fazla 8'inci sınıf öğrencisinin yaklaşık 200 bini bu okullara yerleşebiliyor. Sınavın amacı akademik başarısı yüksek öğrencileri sınavdaki başarı sıralamasına göre, adil bir şekilde bu liselere yerleştirmek. LGS eleme sınavı olduğu için her testte en az bir tane "zor" olarak nitelendirilen eleyici sorular bulunacaktır.


UZUN PARAGRAFLAR AZALABİLİR

Sınavda öğrencileri en çok zorlayan soru tiplerinin uzun paragraflar olduğunu söyleyen uzmanlar, "Bakan beyin açıklamalarından sonra bu tarz soruların 2023 LGS'de azabileceğini öngörüyoruz. Süreyi yetiştirme açısından öğrencilere bu yıl uzun paragraf soruları sorulmayabilir. Ancak her dersten mutlaka eleyici sorular sorulacaktır" dedi.

KOLAY DİYE REHAVETE KAPILMAYIN

Benzer uygulama 2020 LGS'de de yapılmıştı. Kovid 19 pandemisi nedeniyle okullar kapanmış, uzaktan eğitime geçilmişti. 2020'de de öğrenciler LGS'de ikinci dönem konularından muaf olmuş, sınavda birinci dönem konularından sorular çıkmıştı. O yıl da sınavın çok zor olamayacağına yönelik açıklamalar yapılmıştı. Ancak başta matematik olmak üzere her testten "Oldukça zor" olarak değerlendirilen sorular gelmişti. Bu nedenle öğrencilerin her şeye hazırlıklı olması gerektiğini söyleyen uzmanlar "Sakın rehavete kapılmayın, çalışmaya devam edin" uyarısında bulunuyor.

SORULAR DAHA ÇOK DİKKAT GEREKTİRECEK

Sınavın kolay olması orta ölçekteki başarılı öğrenciler için bir avantaj. Ancak akademik başarısı yüksek olan ve sınava ciddi şekilde hazırlanan öğrenciler için dezavantaj olabilir. Bu öğrencilerin yerleşebileceği yüzde 1'lik dilimdeki okulların taban puanları yükseleceği için öğrencinin hedeflediği liseye yerleşmesi zor olabilir. Sınava disiplinli bir şekilde hazırlanan öğrencilerin bu nedenle çok daha dikkatli olması gerektiği öneriliyor.

LGS'DE ORTALAMALAR YÜKSELEBİLİR

Sınav geçmiş yıllara göre daha kolay olursa LGS'de tüm soruları yanıtlayan öğrencilerin, yani şampiyonların sayısı artacak ve ortalamalar yükselecek. Bu durumda okul taban puanları artacak.

ALINTI: CEYDA KARAASLAN