ALFA KUŞAGI, TERCİHİNİ  INSTAGRAM'DAN YANA KULLANDI ALFA KUŞAGI, TERCİHİNİ INSTAGRAM'DAN YANA KULLANDI
Türksat 5B uzaya fırlatıldı. Türkiye'nin haberleşme uyduları serisinin son versiyonu olan Türksat 5B ile ilgili Cumhurbaşkanı Recep tayyip Erdoğan bir açıklama yaptı ve

“TÜRKSAT 5B uydumuzun ülkemiz için, milletimiz için hayırlara vesile olmasını diliyorum.Space X firmasıyla uzay çalışmaları alanında yürüttüğümüz başarılı ortak çalışmalarımızın artarak devam etmesini temenni ediyorum. Ülkemizin en güçlü ve en yüksek kapasiteli haberleşme uydusu olan TÜRKSAT-5B'yi uzaya fırlattık. Bu uydu projemizde yine Space-x firmasının Falcon 9 roketini tercih etti. Musk'ı ve Space X firmasını Türkiye karşıtı lobilerinin şantajına ve baskısına boyun eğmedikleri için şahsım milletim adına tebrik ediyorum. TÜRKSAT-5B uydumuz 42 derece doğu yörüngesinde hizmet veren ve televizyon yayıncılığının yükünü taşıyan TÜRKSAT 3A ve TÜRKSAT 4A uydularına yedeklik yapacaktır.

Bu sayede internet erişiminin kısıtlı olduğu bölgelere kara, deniz ve hava taşıtları da dahil olmak üzere kapsama alanındaki kullanıcılara geniş band uydu internet hizmeti verilebilecektir. Uydumuz 35 yıldan fazla manevra ömrüyle 42 derece doğu yörüngesindeki frekans ve yörünge kullanım haklarının korunmasını sağlayacaktır. İletişim kapasitemizi daha da güçlendirecek TÜRKSAT 5B uydumuzun ülkemiz için, milletimiz için hayırlara vesile olmasını diliyorum. Space-x firmasıyla uzay çalışmaları alanında yürüttüğümüz başarılı ortak çalışmalarımızın artarak devam etmesini temenni ediyorum. Bizlere bu gururu yaşatan herkese şahsım ülkem ve milletim adına şükranlarımı sunuyorum” dedi.