Kocaeli'nin Gebze ilçesindeki Mesleki Eğitim Merkezi (MEM), rüşvet, görevi kötüye kullanma ve yolsuzluk iddialarıyla sarsıldı. Gebze İlçe Jandarma Komutanlığı tarafından yürütülen operasyon kapsamında, aralarında 7 memurun da bulunduğu toplam 21 kişi gözaltına alındı. Soruşturma neticesinde, 2 okul müdürü ve 3 öğretmen tutuklandı.

Okul Müdürleri ve Öğretmenlerin  Tutuklandığı Operasyonun Ayrıntıları

Muallimköy Mahallesi'nde bulunan Gebze Mesleki Eğitim Merkezine, önceki hafta düzenlenen operasyon, rüşvet ve yolsuzluk iddialarına dayanarak gerçekleştirildi. Gebze Jandarma Komutanlığı'nın gerçekleştirdiği operasyonda, 7'si memur olmak üzere toplamda 21 kişi gözaltına alındı. Soruşturma kapsamında, ifadeleri alınan zanlılar mahkemeye sevk edildi.

Tutuklanan İsimler

Savcılıkta alınan ifadeler sonrasında mahkemeye sevk edilen zanlılardan 3'ü tutuklandı, 7'si adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. Tutuklu yargılanmak üzere cezaevine gönderilen isimler arasında Gebze Mesleki Eğitim Merkezi Müdürü Ş. Y., daha önce Gebze Mesleki Eğitim Merkezinde Ş.Y'nin müdür yardımcılığı görevini yürüten ve şu anda Hürriyet Ortaokulu Müdürü olan Ü. A., ve öğretmen A. K. bulunuyor.

Soruşturmada Kamu Zararı İddiaları

Olayla ilgili olarak Gebze Cumhuriyet Başsavcılığından henüz bir açıklama yapılmadı. Ancak olayda milyonlarca TL'lik kamu zararı olduğu iddia ediliyor. Bu durum, kamuoyunda büyük yankı uyandırmış durumda.

Adli Süreç

Öğretmenlere EBYS görev tamamlama uyarısı Öğretmenlere EBYS görev tamamlama uyarısı

Tutuklu yargılanmak üzere cezaevine gönderilen müdürler ve öğretmenlerin yanı sıra, gözaltına alınan diğer zanlılardan 18 kişi adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. Soruşturmanın devam ettiği ve daha fazla tutuklamanın olabileceği belirtiliyor.

Gebze Mesleki Eğitim Merkezinde yaşanan bu yolsuzluk iddiaları, eğitim camiasında büyük bir tepki yarattı. Kamuoyunun gözü, soruşturmanın ilerleyen safhalarında ortaya çıkacak yeni bilgilere çevrilmiş durumda.