50 öğretmen işten atıldı gerekçe olarak sendika üyeliği iddia edildi 50 öğretmen işten atıldı gerekçe olarak sendika üyeliği iddia edildi

İstanbul Esenyurt Milli Eğitim Müdürlüğü öğretmenlerin ve diğer personelin maaş promosyon anlaşması için ihale açtı. İhaleye en yüksek rakamı teklif eden İş Baknası ile anlaşma sağlandı. Ücretler ise Mart ayında hesaplara yatacak.

İlçe MEM tarafından öğretmen maaş promosyonu ile ilgili olarak yapılan açıklamalarda şu ifadelere yer verildi.

19.500 TL'YE ANLAŞMA SAĞLANDI

“Bankalarla daha önce yapılan promosyon görüşmeleri sonrasında son ihale sürecınde Halkbank, ilçe dışına tayinle giden öğretmenlerin ödenen ücretin kalan kısmını bankaya garı yatırması şartı ile 20000 TL + 1000 TL para puan; Iş Bankası 19.500 TL teklifte bulunmuştur.

Bu kapsamda 13 Şubat 2023 Pazartesi saat 1330'da ilçe Milli Eğitim Müdürümüz Başkanlığında Destek Hizmetleri Şube Müdürü, yetkili sendika temsilcisi ve diğer sendika temsilcileri ile bir istişare toplantısı düzenlenmiştir. Toplantı sonucunda. iki bankanın da vermiş olduğu teklifler eğitim camiasının beklentisinin altında olduğu bununla beraber ihale sürecinin uzamasının eğitim çalışanlarında rahatsızlık oluşturduğu bu sebeple ihale sürecin ivedilikle tamamlanmasının önem arz ettiği değerlendirilmiştin Halk Bankası'nın ilçe dışına tayin olan eğitim çalışanları için sözleşmeye geri ödeme şartı koyulmasının kabul edilebilir bir durum olmadığı dile getirilmiştir.
Yapılan teklifler içerisinde İş Bankasının 19,500 TL teklifi şu durumda en makul ve uygun teklif olarak görülmektedir Bu kapsamda iş Bankası'nın teklifinin kabul edilerek ihale sürecinin tamamlanması konusunda mutabakat sağlanmıştır.” denildi.
Bu açıklamalar sonrasında ise İş Bankası 19 bin 500 liralık teklifi kabul edilirken; kurum içi çalışan personellere de ödemelerin en geç Mart ayına kadar da hesaplara yatırılması bekleniyor.