Milli Bğitim Bakanlığı büynesinde görev yapan öğretmenlere farklı farklı ek ders ücreti tarifesi uygulanıyor. Kadrolu öğretmen ek ders ücreti, söeleşmel öğretmen ek ders ücreti, kurs ek ders ücreti, gece ek ders ücreti, yüksek lisans ek ders ücreti ve doktora ek ders ücreti gibi farklı farklı uygulamalar var.

En dikkat çeken ise aynı şartlarda derse girmelerine karşın sözleşmeli öğretmelerin kadrolu öğretmenlere göre daha az ek;ders ücreti almaları. sözleşmeli öğretmenler kadrolu öğretmenlerden yaklaşık %20 daha az ek ders ücreti alıyor

En düşük memur maaşı 37.500 TL'yi geçecek meslek meslek yeni zamlı memur maaşları En düşük memur maaşı 37.500 TL'yi geçecek meslek meslek yeni zamlı memur maaşları

Gelen bilgilere göre, sözleşmeli öğretmenlerle kadrolu öğretmenler arasındaki ek ders ücreti farkı gideriliyor ve ek dres ücretleri eşitleniyor.
Çalışma Bakanlığı ve Maliye Bakanlığının ek ders ücretlerinin eşitlenmesi konusuna sıcak baktığı belirtiliyor. Bu uygulamanın ardındansıra sözleşmeli öğremenlerin kadroya alınmasına gelecek.