2024-YKS Sonuçlarına Göre Sayısal Veriler ve İstatistikler Açıklandı 2024-YKS Sonuçlarına Göre Sayısal Veriler ve İstatistikler Açıklandı

Milli Eğitim Bakanlığının ders saatlerinin 30 dakikaya düşürülebileceği yönündeki resmi yazısının ardından hangi okullarda ders süreleri, 40 dakikadan 30 dakikaya düşürüldüğü belli oldu.

Hangi Okullarda Ders Süreleri 40 Dakikadan 30 Dakikaya Düşürüldü

Milli Eğitim Bakanlığı MEB, mevcut şartlarda 40 dakika olan ders saatlerinini 30 dakikaya indiriyor. Ders süresinin kısaltılması iöe ilgili olarak gelen son bilgilere göre, İzmir ilinde çok sayıda okulda ders süreleri ile ilgili değişiklikler yapıldı. İzmir'de bazı okullarda, ders sürelerinin 40 dakikadan 30 dakikaya düşürüdüğü bilgisi alındı.
İzmir'deki yaşanan deprem sonrasında yeniden gözden geçirilen çok sayıda okul, başlatılan güçlendirme ve yıkım çalışmaları nedeniyle ikili öğretime geçmişti. Yapılan bu çalışmalar nedeni ile akşam 20:00'da biten ders saatleri öğrencilere ve velilere problem oluşturuyordu. Milli Eğitim Bakanlığı MEB'in onayı ile bundan sonra ders saatleri 30 dakika olacak.

Ancak Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada, ders sürelerinin kısaltılmasına ilişkin bir çalışmanın söz konusu olmadığını açıklamıştı. Yani MEB tarafından devreye sokulan bu uygulama ülke geneli olarak yapılmayacak, ilgili okullarda uygulanacak.
Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin,  ders sürelerinde kısalma olmayacağını sadeleştirmenin yalnızca müfredatta gerçekleştirileceğini belirtti.