Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, öğretmenlere ödenen ek ders ücretlerine zam yapılıp yapılmayacağı yönündeki soruyu yanıtladı. Öğretmenlerin sorularını yanıtlayan Tekin'in en önemli açıklamalarından biri de ek ders ücreti zammı oldu. Peki MEB, öğretmenlerin ek ders ücretlerine zam yapacak mı, Bakan Tekin bu konuda ne dedi? İşte o açıklamalar ve ek ders zammına ilişkin soruya Tekin'in yanıtı.

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, geleneksel hale gelen öğretmenler odası buluşmaları kapsamında öğretmenlerin sorularını yanıtladı.

Bu haftaki buluşma ise İstanbul'da gerçekleşti. ‘Öğretmenler Odası Buluşmaları’na katılan Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, rotasyon, ek ders ücret zammı ve memurlara kira desteği hakkında açıklamalarda bulundu

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, Öğretmenler Odası Buluşmaları kapsamında İstanbul'da öğretmenlerle bir araya gelerek şu açıklamalarda bulundu:

Öğretmenlere Rotasyon

Sirkülasyon olsun diye 12-18 yıl periyotlarla öğretmenlere rotasyon yönetmeliği getirmek istedik ama reddedildi rotasyon yeniden gündeme gelecek demiyoruz ama arkamızda durun demiş sayın bakan.

Öğretmenlere Kira Desteği

Kira desteği tüm kamu personeli için ayrı bi çalışma yürütülüyor meb olarak destek olmaya çalışıyoruz.

Ek Ders Ücretlerine Zam Yapılacak Mı?

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, öğretmenlerin ek ders ücretlerinin arttırılmasıyla alakalı Maliye Bakanlığıyla görüşme halinde olduklarını belirtti. Ek dersler konuşuluyor şu an arttırılması talep edildi bakanla konuşuyoruz bütçe ilave ne kadar yük getirecek konuşuyoruz yakında açıklama yapılacak.

Piktes Öğretmenlerine Kadro

Piktes öğretmenlerine bu sene için kadro sözü yok ama Bakan Yusuf Tekin konunun takipçisi olacak.

Bazı derslerin haftalık ders saati artacak.

Müzik, Resim, Beden, derslerinin saatleri artacak mı?

Müfettişlere Öğretmenleri Görevden Alma Yetkisi Verildi Müfettişlere Öğretmenleri Görevden Alma Yetkisi Verildi
  • - Müfredat sonrası bakılacak.
  • -Edebiyat Türkçe Dil Öğretmenleri analiz raporlama zorluğunu genel müdürlere iletmiş.
  • -Bakanlık resmi kaynaktır. Başka kaynaklara itibar etmeyin. Engelli ataması olacak gibi. Demiş.
  • - Eş durumu konusunda net bir şekilde olumsuz
  • - İsrail ürünlerinin kantinde satılması meselesini bende kişisel olarak destekliyorum farkındalık oluşsun istiyoruz ama bu konuda bireysel düşünemiyoruz okulların kantinlerle yaptığı sözleşmeler var

Öğretmen Atamaları ve Mülakatlar Kalkacak Mı Sorusu

  • - Mülakat yapılacak kimse tedirgin olmasın. Adil, doğru ve haksızlığa ortam bırakmayacağız. Ayrıca Mülakatta yazılı notunun aynısını vereceksek neden mülakat yapalım dedi
  • -100 milyar dolar kamusal yük var ilave atama talep edemem.

Öğretmen Yetiştirme Süreci nasıl Olacak

  • *Sözleşmeli öğretmenlik ve mülakat ilk çıktığında niye çıktı denildi pat diye çıkmadı araştırdık takip ettik diyor öğretmen yetiştirme strateji belgesi hazırladık aslında 2016 dan beri uygulanacaktı bu ama 15 Temmuz oldu ortalık karıştı güvenlik soruşturmaları girdi devreye. Mülakat bambaşka bir hal aldı.