Uzman öğretmenlik ve başöğretmenlik kariyerleri ile ilgili tartışmalar ve beklentiler devam ediyor. Öğretmenler, Öğretmenlik Meslek Kanunu'nda değişikliklerin yapılmasını ve uzman ve başöğretmenlik süreçlerinin daha kolay hale getirilmesini ve sınav şartının kaldırılması ile birlikte, 20 yılını dolduran öğretmenlere başöğretmenlik yolunun açılmasını talep ediyor. Ayrıca uzman öğretmenlik ve başöğretmenlik tazminatlarının kök maaşa yansıtılarak emeklilikte etkili olması gibi bazı talepler de öğretmenlerin öncelikleri arasında.

Öğretmenlere 24 Kasım’da 1 maaş ikramiye TBMM‘de Öğretmenlere 24 Kasım’da 1 maaş ikramiye TBMM‘de

Tüm bu beklenti ve talepler devam ederken Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, uzman öğretmenlik ve başöğretmenlik kariyerleri ile ilgili açıklama yaptı. Bu açıklama ile öğretmenlerin beklentilerinin bir kısmı yanıt bulmuş oldu. İşte o detaylar:

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, Şehit Mehmet Yılmaz İmam Hatip Ortaokulunda öğretmenlerle bir araya geldi. Geleneksel hale gelen öğretmenler odası buuşmaları kapsamında öğretmenlere sohbet eden Tekin, eğitim camiasının merak ettiği birçok konuya ilişkin açıklamalar yaptı. Bakan tekin'in değindiği önemli konulardan biri de uzman öğretmenlik ve başöğretmenlik sistemi oldu ve değişiklik sinyali geldi.

20 yılını doldurana uzman öğretmene başöğretmenlik

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, uzman öğretmenlikten başöğretmenliğe geçiş için bekleme süresinin kısalacağını ifade ederken, hizmette 20 yılını dolduran öğretmenlere başöğretmenlik yolunun açılacağını dile getirdi. Bakan Yusuf Tekin’in bununla birlikte daha önceki açıklamalarından yıllarını ülkemizin eğitimine adamış olan öğretmenleri bir kez daha sınav yapmayı doğru bulmadığını söylemişti. Bakan Yusuf Tekin’in yaptığı açıklamalarla sinyalini verdiği değişiklik yapıldığı takdirde 20 yılını dolduran öğretmenler sınavsız başöğretmen olabilecek.