Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, Elazığ'da çeşitli ziyaretler gerçekleştirdi. Bakan Tekin, Vali Ömer Toraman ile Elazığ Belediyesini ziyaret etti, Belediye Başkanı Şahin Şerifoğulları ile görüştü, belediyenin tamamlanan ve devam eden projeleriyle ilgili bilgi aldı.

Daha sonra Mehmet Koloğlu Anadolu Lisesine geçen Bakan Tekin, yaz okulunda görev yapan öğretmenler ve eğitim alan öğrencilerle görüştü, taleplerini dinledi.

Tekin, toplantı sonrası basına yaptığı açıklamada, 2023-2024 eğitim öğretim yılı başlamadan illerin eğitime hazırlıklarını yerinde görmek için ziyaretler gerçekleştirdiklerini söyledi.
 
Varsa problemlere ilişkin çözüm önerilerini paylaşmak için paydaşlarla görüştüklerini ifade eden Bakan Tekin,

"Eğitim öğretim yılının sağlıklı ve başarılı bir şekilde başlayıp devam etmesini temin etmeye çalışıyoruz. Bu kapsamda da önceliğimizi 6 Şubat depremini yaşayan illerimize vermiştik. Bugün Elazığ'da da bir değerlendirme toplantısı yaptık. Deprem bölgesinde önce fiziki anlamda, yatırım anlamında ihtiyaç duyulan eksiklikleri giderme çabasındayız." diye konuştu.
 
Yeni dersliklerin planlaması
Tekin; bölgedeki depremde yıkılan, ağır hasar gören, yıkılması gereken eğitim öğretim yapılarının analizini, yatırım planlamasını yaptıklarını dile getirdi.
 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatı yönünde ilerlediklerine işaret eden Tekin, sözlerini şöyle sürdürdü:

MEB’den okullara öğrencilerle e-okul ile ilgili yeni duyuru MEB’den okullara öğrencilerle e-okul ile ilgili yeni duyuru

"6 Şubat depreminden önceki derslik sayısına en kısa zamanda ulaşacağız. Cumhurbaşkanımızın desteğiyle o süreci yürütüyoruz. İkinci kısım da öğretmenlerimizle ilgili yürüttüğümüz çalışmalar. Yer değiştirmek isteyen öğretmenlerimize, bölgeden ayrılmak isteyen öğretmenlerimize yardımcı olduk. Onlara yer değiştirme taleplerinde küçük bir ayrıcalık tanıdık. Bölgede çalışmaya devam etmek isteyen öğretmen arkadaşlarımıza da bu fedakârlıkları sebebiyle bir ayrıcalık yapmış olduk, hizmet puanlarıyla ilgili."

"Bütün arkadaşlarımızın barınma problemlerini çözmüş olacağız"

Tekin, deprem bölgesindeki öğretmenlerin konaklamasına ilişkin de İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya'nın desteğiyle çalışma yürüttüklerini ifade ederek bu konuda tek tek öğretmenlerle görüştüklerini bildirdi ve "Bütün arkadaşlarımızın barınma problemlerini çözmüş olacağız." dedi. 

Öğrencilerin akademik eksiklerinin giderilmesi

Öğrencilerin akademik eksikliklerini giderilmesi için de tedbirler aldıklarını belirten Tekin, deprem süresinde yaşadıkları boşluğu gidermek amacıyla yaz kursları, destekleme ve yetiştirme kurslarıyla (DYK) onlara katkı sunmaya çalıştıklarını ifade etti. 

Elazığ'a 863 yeni derslik kazandırılacak

Elazığ'da yaptıkları değerlendirme toplantısında kentteki mevcut durumu ve talepleri de dinlediklerini anlatan Tekin,

"Şu anda Elazığ'da bir kısmı Elazığ depreminde yıkılan dersliklerin yerine inşa edilmek üzere planlanan 67 devam eden projemiz var. Bunların proje bedeli yaklaşık 3 milyar lira civarında. Hızlı yapabilmek ve deprem bölgesi koşullarına uygun hareket edebilmek adına bu okullardan 19'unu çelik yapı yapmak üzere planladık. Bunları da arazinin konumuna göre ya tek kat ya da zemin artı bir kat şeklinde planlıyoruz. Bunlar yaklaşık 863 derslik yapıyor." bilgisini paylaştı.

Bakan Tekin'den Mehmet Koloğlu Anadolu Lisesi Yaz Okuluna Ziyaret

İl eğitim değerlendirme toplantısı sonrasında kentte çeşitli temaslarda bulunan Tekin, Elazığ Belediyesinde Başkan Şahin Şerifoğulları ile görüştü. 
 
Millî Eğitim Bakanı Tekin, Elazığ programı kapsamında Mehmet Koloğlu Anadolu Lisesindeki yaz okuluna bir ziyaret gerçekleştirdi. Okulun öğretmenler odasında eğitimcilerle bir araya gelen Tekin, eğitim öğretim süreçlerinde öğretmenlerle birlikte yol haritası belirleyeceklerini kaydetti. 
 
Bakan Tekin; öğretmenlerin görüş, öneri ve taleplerini dinledi, fırsat buldukça öğretmenlerle her platformda bir araya gelmeye gayret göstereceklerini söyledi.
 
Öğretmeler de Bakan Tekin'e okul ziyaretlerinde öğretmenlere verdiği değerin bir göstergesi olarak öğretmenler odasında kendilerini dinlediği için çok mutlu olduklarını ifade ettiler.

Ardından AK Parti İl Başkanlığını ziyaret eden Tekin, basına kapalı düzenlenen toplantıda partililerle bir araya geldi.

Tekin, MHP İl Başkanlığında da partililerle görüştü.

Bakan Tekin'e ziyaretleri sırasında, AK Parti Elazığ Milletvekilleri Erol Keleş ve Ejder Açıkkapı, Elazığ Belediye Başkanı Şahin Şerifoğulları ve AK Parti İl Başkanı Şerafettin Yıldırım da eşlik etti.