Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, TÜİK tarafından açıklanan veriler ışığında memur maaşlarına %15 hükümet zammı na ek oluşan enflasyon farkı ile birlikte %49.25 oranında zam gelmesi sonrasında, memur maaşlarına ek zam yapılarak iyileştirme sağlanması ile ilgili açıklama yaptı.

Sendika adına açıklama yapan Genel Başkanı Ali Yalçın, kamu personeli ve emeklilerin maaşlarını iyileştirme yapılması gerektiğini ifade etti. Ali Yalçın, vergi dilimlerine de değerek gelir vergisinin sabitlenmesi için çağrı yaptı.

2023 yılı Aralık ayı enflasyon rakamlarının Türkiye İstatistik Kurumu TÜİK tarafından açıklanmasının akabinde memur ve emeklilerin alacağı zam oranı belli oldu. TÜİK tarafından açıklanan enflasyon verilerine göre memur ve memur emeklilerin toplam zam oranı yüzde 49,25 olacak. SSK ve Bağ-Kur emeklilerine ise yüzde 37,57'lik zam yapılacak.

Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, memur maaş zamlarını ilişkin olarak kamu görevlileri ve emeklilere iyileştirmeler yapılması gerektiğini ifade etti. Genel başkan Yalçın, X sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımında şunları söyledi:

"En düşük kamu görevlisi maaşı (bekar) 30,910 ₺ iken en düşük kamu görevlisi emeklisi maaşı ise 14.700 seviyelerinde olacaktır."

ETİKET DEĞİŞTİRME YARIŞINA GİRİLDİ

Genel Başkan Ali Yalçın, "Asgari ücretli zamlı maaşını şubat ayında, kamu görevlilerimiz ise 15 Ocak'ta alacakken, aralık ayında fiyatları baskılayarak enflasyonu düşük gösterme gayretinde olan piyasa yöneticilerinin 'Aralık ayında enflasyonu baskılayalım, ocak ayında zamları yansıtalım' anlayışının galip geldiği maalesef bir kez daha görülmüştür." ifadelerini kullandı.

"GELİR VERGİSİ SABİTLENMELİ"

Piyasa yöneticilerinin yılbaşı gecesinden itibaren 'giderler artmadan gelirleri artırma' rekabetinin sonucunda etiketleri değiştirme yarışına girdiğini belirten Ali Yalçın,

"Gelirler 6 ayda bir defa artarken, önümüzdeki 6 ay boyunca giderleri anlık olarak ürünlere yansıtacak sermayedarlar; arz-talep dengesi kadar hakkaniyet/vicdan terazisini de kontrol etmelidir." dedi.

Yalçın, kamu görevlilerinin gelir vergilerinin yüzde 15’e sabitlenmesi gerektiğini de dile getirdi.

50 öğretmen işten atıldı gerekçe olarak sendika üyeliği iddia edildi 50 öğretmen işten atıldı gerekçe olarak sendika üyeliği iddia edildi