Eğitim Gücü Sen sendikası Milli Eğitim Bakanlığı Tarafından hazırlanan yeni Öğretmen Meslek Kanunu ÖMK taslağı İle ilgili değerlendirme yaptı. Yeni kanun taslağını Maddelerini eleştiren sendikanın taslak ile ilgili açıklaması şöyle:

EĞİTİM VE BİLİM GÜCÜ DAYANIŞMA SENDİKASI
GENEL MERKEZİ

Bir Milyon Öğretmenin İş Güvencesinin Elinden Alınmasına Seyirci Kalmayacağız!

Öğretmenlik Meslek Kanunu değişikliğine dair taslak, ortalarda dolaşmaya başladı. Basına düşen açıklamalarda Bakanlık ya da eğitim müfettişi tarafından yapılacak inceleme ve teftişte, yetersizliği tespit edilen öğretmenlerin akademide eğitime alınacağı, eğitimde başarısız olmaları durumunda hizmet sınıflarının değiştirileceği maddesi de bulunuyor. 

Öğretmenlik Meslek Kanunu ile ilgili Bakanlık düzeyinde görüşmemizde bize böyle bir maddeden bahsedilmemişti. Maddenin gerçekten var olup olmadığını Genel Müdürlükten teyit etmeye çalışıyoruz. 

Eğer Meslek Kanunu bu maddeyle çıkarsa bilinsin ki böyle bir madde hukuksuzdur.

Kanuni bir hak olan iş güvencesine aykırıdır.

Öğretmenin meslek güvencesini yok etmektedir.

Ayrıca istismara, mobbinge sebebiyet verecek ve art niyetli idari uygulamalarla öğretmenin öğretmenliği elinden alınabileceği tehlikeli bir maddedir. 

Öğretmenlere Müjdeli Haber! ÖMK'da Önemli Düzenlemeler Yolda Öğretmenlere Müjdeli Haber! ÖMK'da Önemli Düzenlemeler Yolda

Bir milyon öğretmenin öğretmenlik hakları, olası böyle bir madde ile tehdit edilemez. 

Bakanlığın ve Hükümetin böyle bir maddeyi Meslek Kanununda geçirme çabası veya geçirmesi halinde, tüm öğretmenlerin ayağa kalkacağını bileceklerini düşünüyorum. Hiçbir kamu meslek grubunda “iş güvencesini ortadan kaldıracak” böylesi bir madde yoktur. 

Eğitim Gücü Sen olarak bir milyon öğretmen ve üyemiz adına, öğretmenlik meslek güvencesini korumak için tüm eylem haklarımızı kullanacağımızın bilinmesini isteriz. 

Madde hukuk devletine aykırıdır.  Bakanlığın buna dikkat etmesini özellikle talep ediyoruz. Bir milyon öğretmenin öğretmenlik hakları, bu madde ile adeta ellerinden alınıyor. Her gün bir idari istismarla, art niyetle, mobbing ile uğraşırken böyle bir madde ile bir milyon öğretmenin, öğretmenlik güvencesinin ortadan kaldırılmasını kesinlikle kabul etmiyoruz.