2024-2025 Eğitim Öğretim Yılı İçin İlkokul Kayıtlarında Değişiklik! 2024-2025 Eğitim Öğretim Yılı İçin İlkokul Kayıtlarında Değişiklik!

1 Ocak 2024 yılbaşı tatili pazartesi gününe denk geldi. Bu nedenle okullarda ders yapılmadı ve resmi tatil olduğu İçin tüm memurlar ve öğretmenler de okula gitmedi. Hafta sonunu ile birlikte öğretmen gibi öğrenciler ve tüm kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan memurlar ve personel üç gün tatil yaptı.  Ancak diğer kamu çalışanları açısından bu tatil herhangi bir gelir kaybına yol açmamazken, öğretmenler açısından durum farklı. Çünkü öğretmenler bazı tatillerde ek ders ücretini alamamaktadır. Bu durum da memurlar arasında çiftte standarda yol açmaktadır. Peki 2024 pazartesi günü yılbaşı tatilinde öğretmenlere ek ders ücreti ödenecek mi? İşte detaylar:

Tüm kamu çalışanları öğretmenlerle birlikte yılbaşı tatili yaptığı halde bu tatilden dolayı herhangi bir kaybı olmazken, bu seneye kadar sadece öğretmenlerin maddi kaybı olmakta ve öğretmenin o günkü tüm ek dersleri kesilmekteydi.

Fakat bu uygulama 6. Dönem toplu sözleşme masasında alınan karar değişti ve hafta içi mesai günlerine denk gelen 1 ocak yılbaşı tatilinde tüm ek ders ücretlerinin ödenmesine karar verildi.

Bu karara göre 1 Ocak 2024 günü eğer öğretmenin o gün ek dersi var ise bunun ücreti ders yapılmış gibi ödenecek.. Ancak Öğretmenler üzerinde eğer nöbet görevi var ise bunun ücreti ödenmeyecek.