Yazıda şu hususlar yer aldı:
Bilindiği üzere Bakanlığımıza bağlı resmi eğitim kurumları covit 19 salgını nedeniyle alınan tedbirler kapsamında ilgi (a,b,c) yazılar doğrultusunda 16 Mart- 31 Mayıs 2020 tarihleri arasında tatil edilmişti.
Söz konusu tedbirler kapsamında eğitim kurumlarının tatil süreleri ders yılının bitim tarihi olan 19 Haziran 2020 tarihine kadar uzatılmıştır.
Diğer taraftan kamu görevlileri hakem Kurulu’nun 28 Ağustos 2019 tarihli ve 2019-1 Sayılı kararının ‘Eğitim öğretim ve bilim hizmetleri koluna ilişkin mali ve sosyal haklar’ Bölümünün ikinci maddesinde ‘(1) Milli eğitim Bakanlığına bağlı Örgün ve yaygın eğitim kurumlarında ders yılı içerisinde iş günlerinde genel idari izinli olmaları sebebiyle eğitim ve öğretim faaliyetlerini fiilen yerine getirmeyen yönetici ve öğretmenler ile öğrencilerin çeşitli nedenlerle sınıf veya okul bütünlüğünde izinli sayılmaları sebebiyle eğitim öğretim faaliyetlerini fiilen yerine getiremeyen yönetici ve öğretmenler bu sürelerle üzerlerinde bulunan aylık karşılığı ders varsa ek ders ders niteliğinde yönetim hazırlık ve planlama görevlerini yapmış sayılırlar’ hükmüne yer verilmiştir.
Milli eğitim bakanlığı yönetici ve öğretmenlerin ders ve ek ders saatlerine ilişkin kararın dördüncü maddesinin birinci fıkrasının e beğendinde de, Ders yılının derslerin başladığı günden derslerin kesildiği güne kadar geçen ve iki dönemi kapsayan süreyi ifade edeceği hüküm altına alınmıştır. 
Bu çerçevede;
1- Ders yılının sona erdiği 19 Haziran 2020 tarihinden sonraki süreçte kamu görevlileri hakem kurulu kararının yukarıda belirtilen hükmü kapsamında ders Görevlilerinin yapılmış sayılması uygulamasına son verilmesi,
2- Eğitim kurumu yöneticileri ile öğretmenlerin 19 Haziran 2020 tarihinden Sonraki süreçte yalnızca fiilen yaptıkları veya ilgili mevzuatına göre yapmış sayıldıkları görevleri karşılığında öngörülen ek ders ücretlerinden yararlandırılmaları,
3- Bakanlığımıza bağlı eğitim kurumlarında ek ders ücreti karşılığında ders okutmak üzere 2019-2020 eğitim yılı içerisinde yapılmış olan görevlendirmelerin öğretim yılının kalan süresi içerisinde herhangi bir telafi programı uygulanması öngörülmediğinden ders yılının sona erdi 19 Haziran 2020 tarihi mesai bitimi itibari ile sonlandırılması gerekmektedir.
Bilgilerinizi ve gereğini rica ederim.
Ziya Selçuk
Bakan
ÇOCUKLARA OYYUN ALFABESİ
Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, sosyal medya hesaplarından yaptığı açıklamada, evde kalma sürecinde küçücük bir odada oyun oynayan çocuklar için Dünya Oyun Oynama Günü kapsamında "Oyun Alfabesi" hazırladıklarını belirtti.
Bakan Selçuk, "Dünyanın en yetenekli tiyatrocuları olan çocuklarımızdan da önerilerini '[email protected]'ye göndermelerini bekliyoruz." değerlendirmesinde bulundu.
"Oyun Alfabesi"nde her harfe ayrılan kutuda bir oyun yer alıyor. İsteyen çocuklar, alfabedeki oyunlara benzer şekilde hazırladıkları oyunları, Bakanlığın "[email protected]" adresine gönderecek.
MEB, gelen oyunları, "Çocukların Dilinden Oyunlar" adıyla kitaplaştıracak.