Milyonlarca memur ve öğretmenler 2023 maaş zammı ile birlikte ne kadar maaş alacağını merak ediyor. Öğretmen maaşları 2023 yılında ne kadar olacak. Öğetmenlerin maaşlarına ek olarak, ek ders görevi olan öğretmenlerin ek ders geliri de oluyor. Ek ders ücretleri de 2023 Ocak itibariyle zamlanacak. peki öğretmen maaişları ve ek ders ücretleri ne kadar olacak? İşte farklı senaryolara göre ücretler.

Memur maaş zammı bugün netlik kazanacak. Bugün açıklanacak olan 2022 Aralık ayı enflasyonunun ardından hükumetin olası ek zammı ile birlikte memur ve öğretmen maaşları son şeklini alacak.

Enflasyon farkı toplamda %20 civarında bir orana tekabul edecek. Ancak ek zam memurlar açısından büyük önem taşıyor. Her halükarda memurlar maaş zammını epeyce bir süre konuşacak. Eğer düşük zam yapılırsa Temmuz ayına kadar zam konuşulacak, yüksek zam yağılırsa bu da memurlar arasında gündem olacak. Ancak biz hesaplamamızı olası zam hesaplarına göre tek tek yaptık. İşte olası zamlara göre öğretmenlerin ana maaşları ve ek ders ücretleri:

Öğretmen maaşlarına uygulanan ve adeta maaşlarından önemli bir bölümün kesilmesine neden olan vergi dilimleri, 2023 Ocak ayında sıfırlanacağından dolayı maaşlardan %15 gelir vergisi kesilecek ve böylece yeni başlayan bir öğretmenin alacağı ücret hiç zam gelmezse bile 10 bin 272 lira olacak.

Bu maaş hesabı üzerinden öğretmen maaşlarını hesaplayacak olursak;

Yüzde 25 zam oranında: 12 bin 840 lira

Yüzde 30 zam oranında: 13 bin 353 lira

Yüzde 35 zam oranında: 13 bin 867 lira

Yüzde 40 zam oranında: 14 bin 380 lira

Yüzde 50 zam oranında: 15 bin 408 lira

Bu rakamlara uzman öğretmen ve başöğretmen tazminatları da ayrıca eklenecek.

Yukarıda belirtilen olası oranlarına göre yeni başlayan bir öğretmenin alacağı maaş miktarı yukarıdaki gibi olacak.

Bununla birlikte bu ücretlere asgari ücret vergi muafiyeti de eklenecektir. Bu ücretin hesaplara ne kadar yansıyacağı henüz bilinmemekle birlikte yapılan hesaplama bekar, çocuk yardımı almayan, göreve yeni başlayan öğretmenlerin maaşını yansıtmaktadır.

Yeni zamla birlikte ek ders ücretleri 108 TL bandına çıkıyor Yeni zamla birlikte ek ders ücretleri 108 TL bandına çıkıyor

Peki öğretmenlere ödenecek olan ders başı ek ders ücretleri ne kadar olacak?

Yüzde 25 zam oranında: 50 lira

Yüzde 30 zam oranında: 52 lira

Yüzde 35 zam oranında: 54 lira

Yüzde 40 zam oranında: 56 lira

Yüzde 50 zam oranında: 60 lira

Kadrolu olarak görev yapmakta olan Milli Eğitim bakanlığı personeli öğretmenlerin bir derslik karşılığında aldığı ek ders ücreti Ocak ayında hesaplara bu şekilde yansıyacaktır.