Milli Eğitim Bakanlığı, yüzbinlerce öğretmenin merakla beklediği ve sürecin uzaması nedeniyle sabırsızlandığı önemli konu hakkında yeni düzenleme yapıyor. Bakan Yusuf Tekin tarafından açıklanan bazı detaylar doğrultusunda yapılan düzenleme ile öğretmenler rahat bir nefes alacak.

MEB tarafından uzman öğretmenlik ve başöğretmenlik kariyerlerini düzenleyen yeni Öğretmenlik Meslek Kanunu hazırlandı. Bakanlığın yaptığı çalışmalarla hazırlanan yeni kanunun önümüzdeki günlerde Türkiye Büyük Millet Meclisine sunulması bekleniyor. Hazırlanan yeni kanunda uzman öğretmenler ve başöğretmenler ile ilgili önemli kazanımlar yer alacak.

ÖMK'da yer alması beklenen bu kazanımların en önemlileri şöyle olacak:

Uzman öğretmenlik ve başöğretmenlik için gerekli olan süre şartı düşürülecek. Mevcut uygulamaya göre 10 yıl görev süresini dolduran öğretmenler uzmanlık için, uzman öğretmenlikte on yıllık görev süresini dolduran öğretmenler ise başöğretmenlik için başvuru yapabiliyordu. Bu sürenin yeni Öğretmenlik Meslek Kanunu'nda kısalması bekleniyor. Ayrıca başöğretmenlikte önemli bir yenilik getiriliyor. Buna göre 20 yılını dolduran tüm öğretmenler sınavsız bir şekilde başöğretmen unvanına kavuşabilecek.

Uzman öğretmenlerin ve başöğretmenlerin bu unvanları kazandıktan sonra maddi kazançları da artırılacak. Öğretmenler tazminat adı altında ek ödeme almaya devam edecek. Uzman öğretmenlik ve başöğretmenlik tazminatların yeniden düzenlenmesi de gündemde.

MEB’den öğretmenlere danışmadan resen yeni görevlendirme MEB’den öğretmenlere danışmadan resen yeni görevlendirme

Ücretli öğretmenlik yapan öğretmenlerin de yeni kanunda önemli bir kazanımı olacak. Buna göre uzman öğretmenlik için geçerli olan süre şartına ücretli öğretmenlik süreleri de dahil edilebilecek.

Yeni meslek kanununda öğretmenlere yönelik şiddetin engellenmesi için yeni düzenlemeler, öğretmen atamaları ile ilgili bazı kriterler, yönetici atamaları ile ilgili yeni düzenlemeler yer alması da bekleniyor.
Önümüzdeki günlerde kanun tasarısının Türkiye Büyük Millet Meclisine sunulması ile birlikte kanun maddelerinin İçeriği netlik kazanacak.