Milli Eğitim Bakanlığı MEB, uzman öğretmenlik ve başöğretmenlik düzenlemelerini de içeren yeni Öğretmenlik Meslek Kanunu taslağını hazırladı. Cumhurbaşkanlığına sunulan yeni ÖMK, uzun süredir Türkiye Büyük Millet Meclisine gelmemişti.

Yeni Öğretmenlik Meslek Kanunu taslağının hazırlanmasında yaşanan gecikmelerin bilinçli olduğu yönünde çeşitli açıklamalar yapılmıştı. Sendikalar tarafından yapılan açıklamalarda taslağı bilinçli olarak geciktirildiği ve öğretmenlerin yaz tatile girmesinin beklendiği iddia edilmişti. Yeni meslek kanunu ile ilgili olarak ortaya atılan bu iddialar gerçeğe dönüşüyor. Milli Eğitim Bakanlığı MEB, yeni ÖMK'yı okulların kapanmasının ardından Türkiye Büyük Millet Meclisine sunuyor. 

14 günlük maaş zam fark ödemeleri için bakanlıktan resmî duyuru 14 günlük maaş zam fark ödemeleri için bakanlıktan resmî duyuru

Uzman öğretmenlik, başöğretmenlik kariyerlerini düzenleyen, uzman öğretmenlik ve başöğretmenlik tazminatını yeniden belirleneceği, uzman öğretmenlik ve başöğretmenlik şartlarının yeniden düzenleceği, öğretmene şiddet konusunun, Milli Eğitim Akademisi, öğretmen atamalarına ilişkin yöntemlerin ve bir çok konunun yer alacağı yeni Öğretmenlik Meslek Kanunu beklendiği gibi yaz tatilinin Başlamasının ardından Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne geliyor.

Yeni Öğretmenlik Meslek Kanunu taslağı bayram tatilinin ardından pazartesi günü Türkiye Büyük Millet Meclisine sunulacak. TBMM'ye sunulmasının ardından yeni kanun taslağının içeriği de netleşmiş olacak.