Milli Eğitim Bakanlığı 2023-2024 eğitim öğretim yılının başlamasıyla birlikte gerek mevzuat, yönetmelik bazında gerekse uygulama bazında önemli değişiklikler yaptı. İlkokullarda sınavın tamamen kaldırılması, ortaokul ve liselerde ortak sınavları yapılması, sınıf tekrari gibi önemli adımların atılmasının ardından, 2024-2025 eğitim öğretim yılında müfredatın değiştirilecek bizzat Bakanı Yusuf Tekin tarafından açıklandı.

Öğretmenlerin Dikkatine! Kurala uymayan atanamayacak ve norm fazlası olacak Öğretmenlerin Dikkatine! Kurala uymayan atanamayacak ve norm fazlası olacak

Bakanı Yusuf Tekin, öğrencilerin sosyal becerilerinin gelişmesi, özellikle anadilde eğitimin gelişmesi, çocukların ana dilini iyi bir şekilde öğrenebilmesi ve okuduğunu iyi anlayabilmesi gibi konuların önemine değinirken yabancı dil dersinin de beni müfredatta önem kazanacağına işaret etti.

Resim müzik beden eğitimi dersleri önem kazanacak

Bakan Tekin tarafından yapılan açıklamalara göre, 2023-2024 eğitim öğretim yılı ile birlikte Resim, müzik ve beden eğitimi gibi derslerin önemi daha fazla artacak. Bu derslerin ders saatlerinin de artırılması bekleniyor. Bu durumda; bu branşlardaki öğretmen ihtiyacının artmasına yol açması ve atamalarda o daha ön plana çıkmaları anlamına geliyor.

Yabancı dil: İngilizce Almanca öğretimi önem kazanacak

2023-2024 eğitim öğretim yılının yeni müfredat ile başlaması durumunda yabancı dil eğitiminin de ön plana çıkması bekleniyor. İngilizce yabancı dil olarak okullarda okutulmaya devam ediyor. Ancak bakan Yusuf Tekin yaptığı açıklamalarda İngilizce'ye ek olarak bir yabancı dilin daha öğretilecekğini söylemişti. Bu dilinde Almanca olması bekleniyor. önümüzdeki dönemde ders süresi artacak olan iki branşın İngilizce ve Almanca olmasına kesin gözüyle bakılıyor

Diğer branşlarda sorun çakabilir 

Ancak tüm bu adımların atılması durumunda diğer branş derslerinin hem içeriklerinin hafifletilmesi hem de sayısının azaltılması gündeme gelecektir. Bu da diğer branşlarda öğretmen fazlasına ve öğretmenlerin tepkisine yol açabilir. Bakanlığın bu durumu nasıl dengeleyeceğini önümüzdeki süreçte yaşayıp göreceğiz.

Sizler de bu süreci ilişkin görüşlerinizi haberin yorum kısmına yazarak sesinizi bakanlığı duyurabilirsiniz.