WatsApp grubuna üye olan müdür görevden atıldı

Sakarya’ya bağlı Arifiye İlçesinde Milli Eğitim Müdürlüğü yapan Nuri Tellioğlu (47), bir kısım öğretmenler ile aralarında kurdukları WatsApp grubu yüzünden görevden alındı. İlçe müdürü 25 kadar eğitimcinin üye olduğu “Arifiye Yeniden Diriliş” adlı WhatsApp grubuna katıldıktan sonra, kapalı olan bu gruptaki bazı paylaşımları sosyal medyaya düştü. Kahhkıda inceleme başlatılan İlçe müdürü Tellioğlu müfettiş raporu ile görevden alındı ve idari işlem olarak başka bir ilçeye sınıf öğretmeni olarak ata

WatsApp grubuna üye olan müdür görevden atıldı
21 Kasım 2018 - 14:20 - Güncelleme: 21 Kasım 2018 - 19:38
Sakarya’ya bağlı Arifiye İlçesinde Milli Eğitim Müdürlüğü yapan Nuri Tellioğlu (47), bir kısım öğretmenler ile aralarında kurdukları WatsApp grubu yüzünden görevden alındı. İlçe müdürü 25 kadar eğitimcinin üye olduğu “Arifiye Yeniden Diriliş” adlı WhatsApp grubuna katıldıktan sonra, kapalı olan bu gruptaki bazı paylaşımları sosyal medyaya düştü. Kahhkıda inceleme başlatılan İlçe müdürü Tellioğlu müfettiş raporu ile görevden alındı ve idari işlem olarak başka bir ilçeye sınıf öğretmeni olarak atandı. Sakarya İdare Mahkemesi de konuyla ilgili emsal bir karar aldı.
İlçe müdürünün dahil olduğu grupta ilçede bulunan bazı okulların müdürleri, müdür yardımcıları ve bazı öğretmenler yer alıyoprdu. İlçe Milli Eğitim Müdürü Nuri Tellioğlu da diğer eğitimcilerle birlikte bu gruba katıldı. Grupta en fazla paylaşımda bulunan üyelerden biri olan haline gelen Tellioğlu'nun  yaptığı bazı paylaşımlar ilçedeki bazı kamu görevlilerinin aleyhineydi. Grupta, dönemin Sakarya Valisi Hüseyin Avni Coş aleyhine de paylaşımların olduğu iddia edildi. Durum 2016 yılı sonunda ortaya çıktı. Grupta yapılan bazı paylaşımlar sosyal medyaya düştü; yerel medyada haberlere konu oldu. SINIF ÖĞRETMENİ OLARAK ATANDI
Hürriyet'ten Dinçer Gökçe'nin haberine göre; Sakarya Valiliği, Tellioğlu ile ilgili soruşturma başlattı. Soruşturma kapsamında Milli Eğitim Bakanlığı 2 müfettiş görevlendirdi. Müfettişlerin hazırladığı ön raporda, Tellioğlu’nun görevden alınmasının uygun olacağı kaydedildi. 25 yıllık eğitimci Tellioğlu’nun ataması Geyve İlçesinde sınıf öğretmeni olarak yapıldı.
 BAKANLIĞA KARŞI DAVA AÇTI
Tellioğlu, bakanlık kararının iptali için dava açtı. Sakarya 1. İdare Mahkemesinde görülen davada, Tellioğlu, 3 yılı aşkın bir süredir ilçe milli eğitim müdürü olarak görev yaptığını, atamasının liyakat ilkelerine uygun olduğunu, soruşturmaya konu WhatsApp yazışmalarının ise montaj olduğunu savundu. Bakanlık adına yapılan savunmada ise, dava konusu işlemin hukuka uygun olduğu belirtilerek, davanın reddine karar verilmesi istendi.
 
GRUBU LAĞVETMESİ GEREKİRDİ
Mahkeme, tarafların savunma ve delilleri yanı sıra, müfettişlerin hazırladığı rapora dayalı olarak kararını verdi. Kararda, Tellioğlu için verilen kararın hukuka ve mevzuata uygun olduğu belirtildi. Mahkemenin kararında, Tellioğlu’nun amir konumunda olduğu, ilçedeki diğer tüm öğretmen ve müdürlere eşit ilişki kurması gerektiği kaydedildi. Kararda, Tellioğlu’nun, Devlet Memurları Kanunu’na aykırı hareket ettiği savunularak, kurulan WhatsApp grubunu lağvemesi gerektiği kaydedildi.
 
KARAR ONANDI
Görevden alınmasının ardından kararınmehkemeye giden ve mahkemenin verdiği kararın  hukuksuz olduğuna inanan Tellioğlu, kararı İstanbul Bölge İdare Mahkemesine taşıdı. İlçe müdürünün bir üst mahkemeye yaptığı itirazda, amir konumundaki kamu görevlilerinin WhatsApp grubu kuramayacakları veya üye olamayacakları şeklindeki bir mevzuat hükmü olmadığı kaydedildi. Dosyaya bakan Birinci İdare Dava Dairesi, geçen Ekim ayında verdiği kararda, Sakarya İdare Mahkemesinin verdiği kararı kesin olarak onadı.
 
İDARİ YAPTIRIMA YAPILABİLİR
Konuya ilişkin olarak açıklama yapan Nuri Tellioğlu’nun avukatı İbrahim Adıyaman, onama kararına ilişkin “Kamu kurumlarında da, hızlı haberleşme için WhatsApp grupları kuruluyor. Bu onama kararı ile, tüm personelin dahil edilmemesi durumunda, amir konumundaki devlet memurları hakkında soruşturma başlatılıp, idari yaptırıma maruz kalmalarının önü açıldı. Müvekkil ile birlikte, aynı grupta olan diğer kişilerin açtıkları davalarda, davacıların talepleri kabul edildi. Ancak, müvekkilin amir konumu nedeni ile, yaptığımız başvuru reddedildi. Kararı Anayasa Mahkemesine taşıyacağız. Müvekkil, ilçede yanlış giden bir takım olaylara karşı olan biriydi. Kurban seçildiğini düşünüyoruz” dedi.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum