Yüz binlerce uzman öğretmen, başöğretmenlik ünvanına kavuşmak için bekliyor. Uzman öğretmenlikten baş öğretmenliğe geçişte sınav kaldırılıyor mu, hangi şartlarda uzman öğretmenler direkt olarak başöğretmen olacak? İşte detaylar.

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından geçtiğimiz yıl uygulamaya konulan öğretmenlik kariyer sistemi ile birlikte uzman öğretmenlik ve başöğretmenlik kariyerleri için sınava giren öğretmenler bu unvanlarını aldılar. Yapılan seçimlerin ardından bakanın değişmesi sonrasında Öğretmenlik Meslek Kanunu'nun değiştirilmesi, uzman öğretmenlik ve baş öğretmenlik koşullarının güncellenerek sınavın kaldırılması konusu gündeme geldi.

Bakanı Yusuf Tekin, daha önce yaptığı açıklamalarda öğretmenlik kariyer Basamakları ile ilgili önemli değişikliklerin yapılacağını belirtmiş ve sınavın kaldıracağı yönünde işaretler vermişti. Bu açıklamanın ardından öğretmenler ve sendikalar ÖMK'nın güncellenerek öğretmenlere kariyer basamaklarında sınavın kaldırılmasını ve süre şartının düşürülmesini talep etmeye başladı.

Memur Sen Genel Başkanı Ali Yalçın'dan TBMM’ye gelecek uzman öğretmenlik ve ÖMK açıklaması Memur Sen Genel Başkanı Ali Yalçın'dan TBMM’ye gelecek uzman öğretmenlik ve ÖMK açıklaması

Bakan Yusuf Tekin'in anayasa Mahkemesinin Öğretmenlik Meslek Kanunu'nun bazı maddelerin iptal edilmesi yönündeki kararının ardından harekete geçtiği ve konuyla ilgili düzenlemelerin yapılması için çalışma başlattı biliniyor. Beklenen çalışma ise 20 yılını dolduran bütün uzman öğretmenlerin başöğretmenliğe sınavsız olarak geçirilmesi yönünde.

O sizler de konuya ilişkin görüşlerinizi haberin yorum kısmına yazarak sesinizi yetkililere duyurabilirsiniz.