Uzman öğretmenlik konusu son iki yıldır öğretmenlerin en önemli gündem maddelerinden biri olmaya devam ediyor. 2022 yılında başlayan süreç, gerek öğretmenlerin sınavlara itirazı, gerek öğretmenlerin kanunun çıkmasının ardından oluşan talepleri ve itirazları, gerekse Anayasa Mahkemesinin bazı maddeleri iptali sonrasında yeniden gündemin en sıcak maddeleri arasına girdi. Eğitim camiasının en önemli konularından biri haline gelen yeni Öğretmen Meslek Kanunu için Milli Eğitim Bakanlığı çalışmalarında son aşamaya gelindi. Bakanlığın, öğretmenler için öncekine göre çok daha kapsamlı bir ÖMK hazırlaması bekleniyor.MMEB'in Öğretmenlik Meslek Kanunu ile ilgili çalışmaları devam ederken kanunla ilgili önemli detaylar da ortaya çıkmaya başladı.

Yeni meslek kanununda sınavın kaldırılması en önemli maddelerden biri olacak. Uzman öğretmenlik ve başöğretmenlik için geçerli olan süre şartının yıl bazında düşürülmesi diğer önemli bir madde olacak.

Uzman öğretmenlere zorunlu hizmet bölgelerinde görev yapmaya devam etmeleri halinde artırımlı ek puan uygulaması çıkması beklenen yeni maddelerden biri.

Yüzbinlerce öğretmenin sabırsızlıkla beklediği düzenleme geliyor Yüzbinlerce öğretmenin sabırsızlıkla beklediği düzenleme geliyor

öğretmenlik Meslek Kanununda yapılacak olan düzenleme ile birlikte öğretmenlere şiddet konusunun da yasal güvence altına alınması bekleniyor.

Uzman öğretmenlikte aranan süre şartında, ücretli öğretmenlikte geçen sürelerin geçerli olması da beklenen düzenleme maddelerinden biri olacak. Bu madde kapsamına usta üreticilerin de alınması bekleniyor.

Öğretmenler ise uzman öğretmenlik ile ilgili bu maddelerin dışında önemli taleplerde bulunuyor. Uzman öğretmenlik tazminatını artırılması, emekliye yansıtılması, kademe ilerleme durdurma cezası almamış olma şartının iptal edilmesi gibi önemli bazı talepler gündemdeki yerini koruyor.

Sizler de yeni kanunla ilgili görüş, öneri ve taleplerinizi haberin yorum kısmına yazarak sürece katkı sağlayabilirsiniz.