Uzman öğretmenlik ve başöğretmenlik uygulaması ile ilgili yeni detaylar ortaya çıkmaya devam ediyor.
Milli Eğitim Bakanlığı, öğretmenlik meslek kanunu ile ilgili verilen anayasa mahkemesinin iptal kararı sonrasında yeni bir meslek kanunu hazırlık çalışmalarını tamamladı. Yapılan çalışmalar sonunda hazırlanan kanun taslağını nisan ayında Türkiye Büyük Millet Meclisine gelmesi bekleniyor.

15.07.2000 24 Temmuz zamlı Öğretmen maaşı uzman Öğretmen başöğretmen maaşları 15.07.2000 24 Temmuz zamlı Öğretmen maaşı uzman Öğretmen başöğretmen maaşları

Milli Eğitim Bakanlığının TBMM'ye göndereceği yeni kanun kasasında şu önemli maddelerin yer alması bekleniyor:

1- Uzman öğretmenlik ve başöğretmenlik için uygulamada olan sınavın kaldırılması bekleniyor. Böylece süreyi dolduran bütün öğretmenler direkt olarak uzman öğretmen ve başöğretmen olabilecekler.

2- Uzman öğretmenlik için gerekli olan süre şartının 10 yıldan daha aşağıya çekilmesi bekleniyor. Bu süre başöğretmenlik için de düşürülecek. Ancak 20 yılını dolduran tüm öğretmenlere uzman olup olmamasına bakılmaksızın başöğretmen ünvanı verilecek.

3- uzman öğretmenlik için getirilecek yeni süre şartında, ücretli öğretmenlikle geçen süreler de kabul edilecek. Ücretli öğretmenlik yapanlara böylece bir avantaj sağlanmış olacak.

4- Öğretmene şiddet konusu kanun kapsamına alınacak ve öğretmenlere yeni bir koruma kalkanı sağlanacak. Öğretmenlerin şiddete karşı korunması ile ilgili hukuki destekler de kanun kapsamına alınması bekleniyor.

5- Yönetici atama ile ilgili kuralların yeni kanun kapsamına alınması bekleniyor.

6- Öğretmen atamaları, öğretmen atamaları için gerekli olan koşullar, aday öğretmenlik süreci gibi konularında yeni ÖMK'da yer alması bekleniyor.

Öğretmenler ise kanundan daha fazla şeyler bekliyor. En fazla beklenen ise uzman öğretmenlik ve başöğretmenlik tazminatlarının emeklilikte maaşa yansıtılması.
Sizler de yeni meslek kanunundan beklentilerinizi ve önerilerinizi haberin yorum kısmına yazarak sesinizi yetkililere duyurabilirsiniz.