Uzman öğretmenlere 2023 Ocak ayından itibaren ek ödeme verilecek. Ek ödeme öğretmenlerin maaşına yansıyacak. Uzman öğremtenlerin maaşlarına yansıyacak ek ödeme ile ilgili olarak Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer açıklama yapmış ve ödemenin 3000 TL civarında olacağını bildirmişti. Daha önce yapılan açıklamalarda ise bu rakamın 2000 TL civarında olacağı belirtilmişti. 

Öğretmenlik Meslek Kanunu madelerinde önemli bir detay daha yer alıyor. Buna göre uzman öğretmenlere bir derece ilerlemesi de verilecek. Uzman öğretmen olanlar maaşlara ek zamla birlikte bir de derece alacaklar.

İşte o ÖMK'da yer alan uzman öğretmenlere o maddeler ve öğretmenlerin alacağı 2023 zamlı maaş miktarları:

Öğretmenlik kariyer basamakları

MADDE 6 – (1) Aday öğretmenlik dâhil öğretmenlikte en az on yıl hizmeti bulunanlardan;

a) Mesleki gelişime yönelik 180 saatten az olmamak üzere düzenlenen Uzman Öğretmenlik Eğitim Programını tamamlamış;olan,

b) Mesleki gelişim alanlarında uzman öğretmenlik için öngörülen asgari çalışmaları tamamlamış olan,

c) Kademe ilerlemesinin durdurulması cezası bulunmayan,

öğretmenler uzman öğretmen unvanı için yapılan yazılı sınava başvuruda bulunabilir. Uzman öğretmen unvanı için yapılan yazılı sınavda 70 ve üzeri puan alanlar başarılı sayılır. Yazılı sınavda başarılı olanlara uzman öğretmen sertifikası düzenlenir.

(2) Uzman öğretmenlikte en az on yıl hizmeti bulunan ve kademe ilerlemesinin durdurulması cezası bulunmayan uzman öğretmenlerden mesleki gelişime yönelik 240 saatten az olmamak üzere düzenlenen Başöğretmenlik Eğitim Programını tamamlamış olan ve mesleki gelişim alanlarında başöğretmenlik için öngörülen çalışmaları tamamlayanlar başöğretmen unvanı için yapılan yazılı sınava başvuruda bulunabilir. Yazılı sınavda 70 ve üzeri puan alanlar başarılı sayılır. Yazılı sınavda başarılı olanlara başöğretmen sertifikası düzenlenir.

Bingöl Valiliğinden okullara 2 gün kar tatili açıklaması Bingöl Valiliğinden okullara 2 gün kar tatili açıklaması

(3) Yüksek lisans eğitimini tamamlayanlar uzman öğretmen unvanı için öngörülen, doktora eğitimini tamamlayanlar ise başöğretmen unvanı için öngörülen yazılı sınavdan muaf tutulur.

(4) Eğitim kurumu yöneticiliği ve sözleşmeli öğretmenlikte geçen süreler öğretmenlik süresinin hesabında dikkate alınır.

(5) Öğretmen unvanından, bu göreve atanmanın atamaya yetkili amir tarafından onaylandığı tarihten, uzman öğretmen veya başöğretmen unvanından ise uzman öğretmen/başöğretmen sertifikasının düzenlendiği tarihten itibaren yararlanılır. Uzman öğretmen veya başöğretmen unvanını kazandıktan sonra alan değiştiren ya da ilgili düzenlemelerle alanı kaldırılan veya alanının adı değiştirilen öğretmenler kazandıkları unvanları kullanmaya devam eder.

(6) Uzman öğretmen veya başöğretmen unvanı alanlara her unvan için ayrı ayrı olmak üzere bir derece verilir.

(7) Kademe ilerlemesinin durdurulması cezası almış olanlar, cezaları özlük dosyasından silindikten sonra uzman öğretmen veya başöğretmen unvanı için başvuruda bulunabilir.

(8) Öğretmenlik mesleği kariyer basamaklarında ilerlemeye ilişkin usul ve esaslar yönetmelikle düzenlenir.

2023 OCAK UZMAN ÖĞRETMEN BAŞÖĞRETMEN ÜCRETLİ ÖĞRETMEN MAAŞI NE KADAR OLACAK

2023 Ocak uzman öğretmen maaşları ne kadar olacak. Temmuz zammının ardından öğretmenlerin merak ettiği Ocak zamlı maaşları için geri sayım başladı. Ocak öğretmen maaşlarında en dikkat çeken unsurlar ise şöyle olacak: Ücretli öğretmen maaşları, sözleşmeli öğretmen maaşları, kadrolu öğretmen maaşları, uzman öğretmen maaşları ve başöğretmen maaşları kategorilerinde aynı işi yapan öğretmenler farklı farklı maaş alacaklar. Peki öğretmen maaşları Ocak ayında kaç TL olacak. İşte detaylar:

2023 ocak ayı zamlı öğretmen maaşlarının ne kadaar olacağı şimdiden merak konusu oldu. Öğretmen maaşlarının merak edilmesinin nedeni ise 2023 yılıOcak ayında aynı işi yapan öğremtenlerin 5 ayrı maaş alacak olmaları. 

Hükumetin getirdiği Öğretmenlik Meslek kanunu dahilinde Öğremtenlik Kariyer basamakları uygulaması, öğretmenlerin farklı maaş almalarının önünü açtı. Sınavla uzman öğretmen ve başöğretmen kariyerinin verilmesi, sınava girmeyen ya da sınavı kazanamayan öğretmenlerin kazananlardan ya da direkt kariyer yapan öğretmenlerden daha az maaş almalarına neden olacak.

2023 Ocak öğretmen maaşları(%8 zam-enflasyon sıfır kabul edilirse)
Ücretli öğretmen(120 saat): 5.205TL
Vekil öğretmen(9/1): 6.946TL
Öğretmen(9/1): 10.419TL
Sözleşmeli öğretmen: 10.663TL
Öğretmen(1/4): 11.983TL
Uzman öğretmen(1/4): 14.021TL (Bakanın açıklamasına göre 15.000)
Başöğretmen(1/4): 16.059TL (Bakanın açıklamasına göre 17.500)
Şimdiye kadar sadece Temmuz ayı enflasyon rakamları açıklandı. Açıklanan rakamlar % 8 sözleşme zammının altında olduğu için maaş zammına şimdilik yansıtılmadı. Bu rakamlara Temmuz- Aralık dönemi enflasyon yüzdeleri eklenecektir.