Uzman Öğretmenler yeni tazminatlarını almaya başlayacak. Milli eğitim bakanlığı bünyesinde 1 milyonun üzerinde öğretmen bulunuyor. Bu öğretmenlerin çok büyük bir bölümü uzman öğretmen olmaya hak kazandı. Öğretmenlik kariyer basamaklarını ilk kariyeri olan uzman öğretmenlik için bakanlık öğretmenlere tazminat ödemesi yapıyor. 2022 yılında yapılan düzenleme ile birlikte uzman öğretmenlerin ve başöğretmenlerin maaşlarına yansıtılan tazminatlar artırıldı. peki uzman öğretmenler yeni tazminatını ne zaman alacak.

Talip Geylan'dan Öğretmenlere online haziran semineri için son dakika açıklaması Talip Geylan'dan Öğretmenlere online haziran semineri için son dakika açıklaması

Uzman öğretmenlere yeni tazminat ödemesi

Milli Eğitim Bakanlığı, Ekim ayında uzman öğretmenlik ve başöğretmenlik kariyer sınavı yaptı. Bu sınava on binlerce öğretmen girdi ve kahir ekseriyeti bu sınavı kazandı. Ayrıca yüksek lisans ve doktora yapan öğretmenlerden kriterleri taşıyanlar da uzman öğretmen ve başöğretmen olmaya hak kazandı. Öğretmenlik kariyer sınavı sonuçları 24 Kasım Öğretmenler Günü'nde açıklanmıştı. Bu açıklamanın ardından uzman Öğretmenlik sertifikalarının ne zaman verileceği merak konusu olmuştur. Milli eğitim bakanlığı öğretmenlerin uzman öğretmenlik ve başöğretmenlik sertifikalarını 19 Aralık'tan itibaren verecek.

Öğretmenlerin kariyer sertifikalarını almalarının ardından unvanları değişecek ve uzman öğretmenlik ve başöğretmenlik unvanlarına kavuşacaklar. Yeni ünvanlarına kavuşan öğretmenler bu ünvanları karşılığında tazminat alacak. Uzman öğretmenler uzman öğretmenlik tazminatı, başöğretmenler ise başöğretmenlik tazminatı alacak.

Yeni ünvanlarına kavuşan öğretmenlerin tazminatları sertifikaları oluşturulduğu günden itibaren geçerli olacak. Böylece  19 Aralık'tan itibaren öğretmenler yeni tazminatlarını almaya hak kazanacaklar. Bu öğretmenlerin yeni tazminatları 15 Ocak maaşıyla birlikte öğretmenlerin maaşına eklenecek ve hesaba yatacak. Bu maaştan itibaren her maaş öğretmenlere ünvanları nispetinde tazminat ödemesi yapılacak.