Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde görev yapan öğretmenlere yönelik uzman öğretmenlik ve başöğretmenlik tazminatlarına yeni düzenlemelerin gelmesi bekleniyor. 
2023 Temmuz ayında memur maaşlarına yapılan seyyanen zam nedeniyle öğretmen gelirleri diğer meslek maaşlarına göre oldukça düşük düzeylerde kaldı. Öğretmen gelirlerinin önemli bir kısmını tazminatları ve ek ders ücretlerinin oluşturması nedeniyle bu kalemdeki gelirler sadece %17 oranında zamlanırken maaşlar Seyhan zamla birlikte bu kalemlere göre çok daha yüksek zam aldı.

Seyyan en zam nedeniyle öğretmenlerin ek ders ücretlerini ve tazminatlarılarında yaşanan kayıpların telafisi için bu kalemlere zam yapılması talep ediliyor. Milli Eğitim Bakanının bu talepleri gorustugu ve Maliye Bakanlığı ile bu konuda görüşmeler yaptığı belirtiliyor.

Uzman öğretmen tazminatı için talep edilen zam oranı %100. Aynı zam oranı ek ders ücretleri için de talep ediliyor. Uzman öğretmenlik tazminatına ve ek ders ücretlerine bu oranda zam yapılması durumunda 2023 Temmuz öncesiGelir düzeyini ulaşılması sağlanmış olacak.

Uzman Öğretmenlik tazminatı 2024 Ocak ayı itibari ile 1 ve 2. Derecede olan uzman öğretmenlere 4.336 TL olarak ödeniyor.

MEB üstün başarı ve ödül alan öğretmenlerin listesini yayınladı işte ödül listesi MEB üstün başarı ve ödül alan öğretmenlerin listesini yayınladı işte ödül listesi

Uzman öğretmenlik tazminatına yapılacak olan 100 zam ile 8.600 TL'ye yükseltilmesi talep ediliyor.