İlk 1994 Yılında Başlayan Türksat Serisinin Son Halkası TÜRKSAT 5B Uzaya Fırlatıldı, Erdoğan Açıklama Yaptı İlk 1994 Yılında Başlayan Türksat Serisinin Son Halkası TÜRKSAT 5B Uzaya Fırlatıldı, Erdoğan Açıklama Yaptı
Aydınlık gazetesi yazarı Murat Soydan'ın sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımlar tartışma yarattı.
Soydan'ın arşivinde, dünyanın düz olduğuna dair birçok paylaşıma yer verildiği görüldü.
Soydan'ın, paylaşımlarında Cosmos serisini de eleştiri yağmuruna tuttuğu fark edildi.
Bir paylaşımında, "Ön yargısız araştıran herkes dünyanın düz olduğunu net görüyor. Çünkü gerçek bilgi basit ve nettir" diyen Soydan, bir başka paylaşımında ise, "Şu cevaplar ve saçmalamalar düz dünyanın kendi kanıtlarından daha ikna edici resmen…" ifadelerini kullanıyor.
Yine Soydan'ın, “Dünyanın düz ve sabit olduğu fikri marjinal bir komplo teorisi olma boyutlarını çoktan aştı. ABD2de 18-24 yaş arası gençlerin %10’u dünyanın kesinlikle düz olduğunu ve dönmediğini düşünüyor, %30’u ise emin değil” ve “Düz ve dönmeyen dünya gözümüzle gördüğümüz. Teori olan sesten daha hızlı dönen bir topun üzerinde yaşadığımız. İspat bekleyen de o” şeklindeki paylaşımları dikkat çekiyor.


Öte yandan, Soydan, önceki gün Aydınlık'ta Netflix ile ilgili yaptığı bir haberle gündeme gelmişti.
Soydan, söz konusu haberde, "Çocukların izlediği bir animasyon çizgifilm serisinde iki kız çocuğunu öpüştürmek şeytanın aklına gelmez dersiniz. Ama Netflix’in gelmiş..." ifadelerini kullanırken, platformda, LGBT temasının alttan alta işlendiğini savunmuştu.
Sosyal medya kullanıcıları ise, Soydan'a, bir Netflix belgeseli olan ve dünyanın düz olduğunu düşünenlerin nereden yola çıktıklarının anlatıldığı “Behind the Curve” isimli belgeseli hatırlattı. Zira, söz konusu belgeselde, dünyanın düz olduğunu göstermek için yapılan deneyde dünyanın düz olmadığının kanıtlanması sahnesi dikkat çekiyor. Sosyal medya kullanıcıları, Soydan'ın Netflix'i eleştirmesinde bu tür belgesellerin etkili olduğunu iddia etti.
İşte Murat Soydan'ın o paylaşımlar: