Milli Eğitim Bakanlığı, 2023-2024 eğitim öğretim yılında özellikle liselerle ilgili çok önemli yeni yönetmelik maddelerini uygulamaya başladı. Bakanlık yönetmelik bazında yaptığı değişiklikleri sıkı bir şekilde denetliyor ve uygulamaya devam ediyor. Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, çeşitli defalar yaptığı açıklamalarda kuralın sıkı bir şekilde uygulanacağına vurgu yapmıştı. Bu kural çerçevesinde bütün dersleri 100 olan öğrenci bile şartları yerine getirmediği takdirde sınıf tekrari yapacak. İşte detaylar:

Öğretmene rotasyonda yeni süre belli oldu, Öğretmenler kaç yılda rotasyona tabi tutulacak Öğretmene rotasyonda yeni süre belli oldu, Öğretmenler kaç yılda rotasyona tabi tutulacak

Milli Eğitim Bakanlığı tarafında Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliği’nde yapılan konuda şimdiye kadar taviz vermedi, bakan Yusuf tekinin açıklamalarına göre bundan sonra da taviz vermeyecek.

Milli Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim kurumları yönetmeliğinin 36'ncı maddesi liselerde öğrencilerin devamsızlık durumlarını düzenliyor. Buna göre 30 gün okula gitmeyen öğrenci sınıf tekrari yaptırılıyor. Ancak on gün özürsüz olarak devamsızlık yapan öğrenciler de sınıfta kalıyor.

MEB Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliğinin 36.5.a. Maddesine göre: 

Devamsızlık süresi özürsüz 10 günü, toplamda 30 günü aşan öğrenciler, ders puanları ne olursa olsun başarısız sayılır ve durumları yazılı olarak velilerine bildirilir.

Milli Eğitim Bakanlığı Mecli okullara gönderdiği talimatla o süreleri uyulmasını istedi. Böylelikle liselerde on gün mazeretsiz olarak devamsızlık yapan tüm öğrenciler ders notu ve puan durumuna bakılmaksızın sınıf tekrari yaptırılacak. Ayrıca toplamda 30 gün devamsızlığı olan öğrenciler de sınıfta kalacak. Bu uygulamayla birlikte öğrencilerin özellikle sınav yıllarında ve okulun son dönemlerinde devamsızlık yapmalarının önüne geçilmesi hedefleniyor.