TikTok 10 yaşındaki bir çocuğun ölümüne neden oldu. Başlatılan bir akıma eşlik etmeye çalışan çocuk yaşamını yitirirken TikTok ile ilgili önemli bir kısıtlama kararı getirildi. İtalya'da yaşanan olay dünyayı sarsarken, TikTok tarafından da kendini savunan açıklama yapıldı. 
Dünyada yoğun bir şekilde kullanılan ve sıradışı uygulamalarla gündeme gelen TikTok üzerinden başlatılaınbir akıma katılan 10 yaşındaki çocuğun bayılmak için boynuna kemer takarak sıkması neticesinde yaşamını yitirmesi İtalya gibi dünyayı da sarstı.
Çocuğun ölümünün ardından TikTok tarafından bir açıklama yapılırken, İtalya'da da uygulama ile ilgili önemli bir adım atıldı. İşte detaylar:

İtalya’da TikTok üzerinden arkadaşlarıyla bir meydan okumaya katılan 10 yaşındaki kız çocuğu hayatını kayetti. İtalya Kişisel Verileri Koruma Kurumu, TikTok’a 13 yaşından küçük kullanıcıların yasaklanmasını söyledi.

Sosyal medya uygulaması TikTok'ta bir meydan okuma ölümle sonuçlandı.
İtalya'nın Sicilya bölgesinde 10 yaşındaki bir kız çocuğu, TikTok üzerinde oynanan ''Baygınlık Meydan Okuması'' için yarıştı. Bu sözde yarışmaya katılanlar, çeşitli yöntemlerle nefeslerini keserek geçici süre baygınlık yaşamaya çalışıyor. Bu akıl dışı yarışmadan etkilenen 10 yaşındaki çocuk da boynuna bornoz kemerini doladı ve sıktı. Nefessiz kalan kız çocuğu kendinden geçti.


Meydan okuma ölüm getirdi
Ailesi tarafından baygın halde bulunan çocuk hemen hastaneye kaldırıldı. Ancak artık çok geçti, 10 yaşındaki kızın öldüğü belirlendi.

Polis olayla ilgili soruşturma başlattı. Acılı aile, kızlarının organlarını bağışlayacağını açıkladı. Yaşı doğrulanamayan kullanıcıların engellenmesi talimatı. Acılı olay üzerine İtalya Veri Koruma İzleme Örgütü harekete geçti.
Tiktok'tan, yaşını doğrulamayan kullanıcıları engelleme talimatı verdi. 13 yaşın altındaki kullanıcılara izin verilmemesi gerektiği belirtildi.


Uzmanlardan önemli uyarı
Sosyal medyada, video çekerek birbirine meydan okuyan sayısız kullanıcı bulunuyor. Meydan okuma oyunları, talihsiz kazalar ya da ölümlerle sonuçlanabiliyor. Uzmanlar, ebeveynleri bu tür tehlikeli uygulamalar ve meydan okumalar karşısında uyarıyor.
İtalya'da 10 yaşındaki bir çocuğun ölümü sonrası TikTok'a erişim kısıtlaması getirildi


YAŞI TEYİT EDİLEMEYENLER BLOKE EDİLECEK
Kişisel Verileri Koruma Kurumu da dün akşam aldığı kararla, TikTok'a yaşı kesin şekilde belirlenemeyen kullanıcıların bloke edilmesi talimatı verdi. İtalyan basınına göre, TikTok kuralları kullanıcıların 13 yaş ve üzerinde olması gerektiğini belirtse de kullanıcıların gerçek yaşını belirleyecek bir mekanizma olmaması nedeniyle bu karar pratikte TikTok'a erişimin engellenmesi anlamına geliyor.

HEMEN DEVREYE GİRECEK
Kişisel Verileri Koruma Kurumu da dün yaptığı açıklamada "TikTok: Palermo'daki kız çocuğun vakasında Kurum sosyal ağın bloke edilmesi talimatı verdi" ifadelerini kullandı. Açıklamada, TikTok'a yönelik yasak kararının hemen devreye gireceği belirtildi.

ARALIK AYINDA UYARMIŞLAR
Üyeleri parlamento tarafından seçilen Kişisel Verileri Koruma Kurumu, geçen Aralık ayında da TikTok'a uyarıda bulunduklarını hatırlattı. Kurum geçen Aralık'ta TikTok'un kullanıcıların yaşlarını belirlemeye yeterli özeni göstermediğinden, 13 yaş altındakilerin platformu kullanma yasağının kolaylıkla delinebildiğinden şikayetçi olmuştu.

TİKTOK, İNTİHARA İTEBİLECEK İÇERİKLERİ OLDUĞUNU KABUL ETMEDİ
Çinli ByteDance şirketine ait olan TikTok'tan yapılan açıklamada ise platformda, Palermolu çocuğu böyle bir meydan okuma oyununa katılmaya itecek herhangi bir içeriğe rastlanmadığı belirtildi. Öte yandan TikTok, intihara teşvik şüphesiyle açılan soruşturmada yetkililerle iş birliği içinde olduklarını da vurguladı. TikTok sözcüsü, "Tehlikeli olabilecek davranışları cesaretlendiren, teşvik eden ya da yücelten içeriklere izin vermiyoruz" dedi.